نمایش نوار ابزار

دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸


مراسم عزاداری شهادت امیرالمؤمنین (ع) برگزار شدبه گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه کازرون، مراسم شهادت حضرت امیرالمومنین امام علی (ع) همراه با عزاداری و زنجیرزنی و با سخنرانی امام جمعه کازرون در مسجد جامع شهداء این شهر برگزار شد.

حجت الاسلام خرسند با بیان اینکه باید از دوران کوتاه حکومت امیرالمومنین (ع)، اخلاق سیاسی و زمامداری را بیاموزیم گفت: از جمله درسهای حکومت آن حضرت، پرهیز از پیمان شکنی و دوری از فریبکاری و خیانت‌کاری است.

وی افزود: متاسفانه اینگونه خصلت‌های ناپسند در بین برخی حکام  بسیار متداول است، که رسیدن به هدف وسیله را توجیه می کند. اما امیرالمومنین (ع) تا جایی که توانست با این سنت های غلط مبارزه کرد.

امام جمعه کازرون با بیان اینکه پرهیز از دروغ و وعده‌های دروغین از دیگر سیاستهای امیرالمومنین (ع) در دوران حکومت آن حضرت بود گفت: ایشان همچنین نسبت به امتش مهربان بود و پدری می کرد. در صورتی که در مقابل دشمن و کفار، سخت و شدید بود.

وی ادامه داد: ایشان خود را خادم مردم
می دانست، لذا ظلم نمی کرد. چرا که ظلم برای زمانی است که انسان وابسته به پست و
قدرت باشد.

وی گفت: اگر دیدگاه زمامداران به عناوین و حکومت همچون امام علی (ع) باشد که ‌ارزشی
برای پست و مقام دنیوی قائل نبودند، کسی ظلم و حق‌کشی نمی کند.

حجت الاسلام خرسند اظهار کرد: این
درحالی است که غرب با وجود سر دادن شعار حقوق بشر، تنها رفاه و حقوق را برای خود می
خواهد. چنانچه اگر در کشوری اسلامی بمب‌گذاری شود و هزاران نفر کشته شوند، اشکالی
ندارد اما اگر یک شهروند در غرب کشته شود، که البته همان هم ناشایست است، چه غوغایی
بپا می کنند.

وی اضافه کرد: عفو و گذشت از دیگر خصوصیت‌های حکومت‌داری امیرالمومنین (ع) بود که در مواجهه با دشمن نیز اگر لازم می‌بود بخشش داشت.

امام جمعه کازرون با برشمردن زهد آن حضرت به
عنوان یکی دیگر از ویژگی‌های زمامداری گفت: در دوران پیش از حکومت ایشان قبح بیت‌المال‌خوری
ریخته و عادی شده بود. اما امام علی (ع) با این صفت نادرست مقابله و برخورد کردند
و خودشان در نهایتِ زهد و پرهیزکاری حکومت کرد.

وی با ابراز تاسف از اینکه می‌بینیم برخی با رسیدن به پست و منصبی، نوع زندگی‌شان کاملا عوض می‌شود تصریح کرد: دیدگاه امام و رهبری نیز همچون دیدگاه امیرالمومنین (ع) بود و ایشان همواره زاهدانه زندگی داشته و دارند. بزرگانی نیز هم اکنون با وجود داشتن مقام و منصب از گذشته تاکنون، در خانه های معمولی زندگی ساده‌ای را می‌گذرانند.

حجت الاسلام خرسند با تاکید بر اینکه زمامدار نباید اهل تجمل، اسراف و دنیاطلبی باشد گفت: امیرالمومنین (ع) اینگونه نبود و زندگی‌اش مطابق با قشر فقیر جامعه بود.

وی افزود: عدالت امیرالمومنین (ع) از دیگر خصلت حکومتداری ایشان بود که باعث شد دشمنان فراوانی برای ایشان بوجود بیاید که از آن جمله طلحه و زبیر بودند.

امام جمعه کازورن در ادامه با اشاره به اینکه در حکومت‌های مختلف ممکن
است مشکلات و مشکل‌سازانی وجود داشته باشند گفت: در جمهوری اسلامی اساس و ریشه که دین و ولایت است، سالم می‌باشد اما
شاخ و برگ ها بعضا مشکل پیدا می کنند. وقتی شاخ و برگ درختی مشکل دارد، درخت را
قطع نمی کنند، بلکه شاخ و برگ مشکل‌دار را هرس می کنند.

وی با اشاره به جمهوریت نظام اسلامی و انتخاب مستقیم یا غیرمستقیم مسوولین توسط مردم گفت: بعضا مردم انتخاب مناسبی نیز نمی کنند و مشکلاتی بوجود می آید و می گویند چرا رهبری مشکل را درست نمی کند. در صورتی که رهبری مسیر اصلی انقلاب را تعیین می کند و طبق قانون اختیارات و وظایفی دارد، نه اینکه به هر مسئله جزئی ورود کند.

مطالب مشابه
دیدگاه ها