نمایش نوار ابزار

جمعه ۱۲ بهمن ۱۳۹۷

خطبه ۱۲ بهمن ۹۷


دولت باید برای احیای دریاچه پریشان برنامه‌ داشته باشد/عظمت، اقتدار و استقلال کشور در دوران انقلاب اسلامی باید بیان شود/ رسانه ملی به شهرهای دارای حکومت نظامی در دوران انقلاب توجه ویژه بکنندبه گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه کازرون، حجت الاسلام محمد خرسند امام جمعه این شهر در خطبه های نماز جمعه (۱۲ بهمن ۹۷) با اشاره به ایام فاطمیه بر برگزاری هرچه باشکوه تر مجالس عزاداری حضرت فاطمه زهرا (س) تاکید کرد.

وی با بیان اینکه امروز آغازین روز دهه مبارک فجر و سالروز ورود حضرت امام راحل (ره) بعد از تبعید به وطن است، ابراز داشت: این ایام را تبریک گفته و بر حضور مردم در مراسمات این ایام تاکید میکنم. لازم است تا مردم در محافلی که به صورت مردمی در شهرستان برگزار می‌شود و سخنرانانی بدین جهت از استان و سطح کشور نیز دعوت شده‌اند، حضور فعال داشته باشند.

امام جمعه کازرون با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران برکات فراوانی را نه تنها برای ملت ایران و مسلمانان بلکه برای بشریت داشته است، بیان داشت: دشمن در حال تلاش است که به بهانه مشکلات اقتصادی در کشور، دستاوردها و برکات انقلاب نادیده گرفته شده و بلکه سیاه نمایی شود. چراکه مهمترین سرمایه برای دشمن، یاس و ناامیدی مردم است.
وی افزود: لذا همه آحاد مختلف، مسوولین و مردم مراقب باشند. البته مردم ما بابصیرت هستند و عملکرد ناشایست برخی مسوولین را به حساب نظام نمی گذارند. باید مراقب بود، دهه فجر نقطه عطف بشریت است. ملت ایران در دهه فجر مسیر تاریخ را عوض کردند. ملت ایران با محوریت ولایت مطلقه فقیه، به بشریت بویژه مسلمانان، عزت دادند و این واقعیتی مسلم است.
حجت الاسلام خرسند با اذعان به اینکه انقلاب اسلامی یک پدیده منحصربفردی بوده است، گفت: یکی از شعارهای ملت ایران، استقلال بود که یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی است. البته استقلال ابعاد گوناگونی دارد که در برخی زمینه ها از جمله اقتصادی موفق نبوده ایم، آنهم برای اینکه به نسخه های امامین انقلاب بی توجهی شده است. در استقلال فرهنگی نیز مشکلاتی داریم چرا که به نسخه بدلی عمل شده است.
وی اضافه کرد: با همه این مشکلات، تنها کشوری که آقا بالاسر ندارد جمهوری اسلامی ایران است. کشورهای اروپایی علاوه بر پیشرفت های علمی، ذلیل آمریکا هستند. بطور مثال اروپاییان هنوز برای معاملات بانکی با کشور ما نتوانسته‌اند فارغ از آمریکا تصمیم بگیرند. یا اینکه رییس جمهور امریکا از کشورهای ثروتمند خلیج فارس نیز با عنوان گاو شیرده یاد می کند.
خطیب جمعه کازرون اظهار داشت: اینکه شما ملت ایران در دنیا روی پای خودتان ایستاده‌اید، نعمت بزرگی است و باید قدر بدانیم. تاریخ را بخوانید که در دوران پهلوی چه گذشت. مادر شاه پهلوی در کتابی می گوید که محمدرضا به من گفت، من شاه و فرمانده کل قوا هستم اما بدون اطلاع من هواپیماهای نظامی ما را به ویتنام بردند. این شاه مملکت ما بود که روز آخر، انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها به او دستور دادند تا از کشور خارج شود. در دوران پهلوی، تمام انتصابات را غربیان انجام می دادند. اما امروز جمهوری اسلامی روی پای خود ایستاده، که این عظمت است و نعمت کمی نیست.
حجت الاسلام خرسند با انتقاد از سیاه‌نمایی برخی افراد بیان داشت: برخی فقط بلدند سیاه‌نمایی بکنند و دستاوردها و پیشرفتهای انقلاب در ابعاد مختلف را نادیده بگیرند. درحالی که ما در حوزه های مختلف از جمله علمی، پزشکی، عمرانی، دفاعی، امکانات و ارتباطات پیشرفتهای ویژه‌ای داشته ایم.
وی ادامه داد: در دوران پهلوی حدود ۷۰ درصد بانوان بی‌سواد بودند، اما امروز دانشجویان خانم حتی چند درصد بیشتر از آقایان هستند. اینکه دشمن امروز جرات نمیکند نگاه چپ به ما بیندازد و اسرائیل از حضور مستشاران ما در سوریه می‌ترسد، بخاطر قدرت و پیشرفتهای جمهوری اسلامی در زمینه دفاعی و نظامی است.
امام جمعه کازرون اظهار داشت: آنهایی که تریبون دارند باید اینها را بگویند. بله مشکلات، سوءتدبیری، حتی خیانت و نفوذ هم داریم. اما برخی از اینها کار دشمن است. اصل انقلاب یک نعمت الهی است که اگر شکر نکنیم طبق آیات قرآن که در خطبه اول بیان شد که ملت های ناشکر به عذاب الهی دچار شدند، باید عبرت بگیریم. اما مردم فهیم و بصیر ایران در روز ۲۲ بهمن یکبار دیگر با امام و نظام تجدید پیمان خواهند کرد و از دشمن اعلام انزجار می‌نمایند.

خطیب جمعه کازرون با اشاره به اینکه شهرستان کازرون جزو ۱۱ شهر دارای حکومت نظامی در دوران پیش از انقلاب بوده است بیان داشت: این موضوع نشان دهنده نقش مردم شهرستان کازرون در انقلاب بوده است.
حجت الاسلام خرسند با گلایه از رسانه ملی به دلیل عدم توجه به شهرهای مذکور متذکر شد: رسانه ملی حداقل در ایام انقلاب، حساب ویژه ای برای این ۱۱ شهر باز کند. حتی وقتی به بسیاری از مسوولین میگوییم که کازرون این سوابق را داشته، از آن خبر ندارند.
وی افزود: رسانه ملی یا برنامه‌ریزان دهه فجر در کشور بگویند که بخصوص در ایام دهه فجر چه حساب ویژه ای برای این شهرها از جمله کازرون باز کرده اند. در دوران انقلاب می‌بینید که نام کازرون در کنار تهران، قم و مشهد می درخشد. امروز هم رسانه های ما مخصوصا رسانه ملی باید حساب ویژه برای آن باز کنند. البته قدمهایی در استان برداشته شده اما کافی نبوده است.

امام جمعه کازرون با توجه به روز جهانی تالاب ها گفت: تالاب پریشان بزرگترین دریاچه آب شیرین کشور، امروز به معنای حقیقی پریشان است. این دریاچه چندین سال است که کاملا خشک شده است. مسوولین محیط زیست، مسوولین استان و کشور برای احیای آن چه‌کاری کرده‌اند، کار جدی‌ای ندیدیم. حداقل کاری که میشد کرد، این بود که جلو هدر رفت آب باران را بگیرند و آبهای سطحی را به سمت دریاچه راهی کنند تا این آبها در بستر دریاچه حفظ شود.
وی افزود: این کم لطفی را دولت باید جبران کند و برنامه‌ای برای احیای دریاچه پریشان داشته باشد. مردمی نیز که چاههای غیر مجاز دارند، پیشقدم شوند و اجازه طولانی تر شدن دوران خشکسالی تالاب را ندهند.

خطیب جمعه کازرون در ادامه با تذکر به مجمع تشخیص مصلحت نظام پیرامون لوایح پالرمو و CFT تاکید کرد: تقاضای ملت ایران این است که از برجام درس بگیرید، تا ملت ایران دچار ضرر و خسران بیشتری نشوند. ما به قول غربیان و امریکایی ها‌و اروپاییان اعتماد نداریم. لذا از مجمع تشخیص مصلحت نظام میخواهیم تا با موشکافی کامل و رعایت همه جوانب اعتقادی و ملی، این طرح را مورد بررسی قرار دهند.

حجت الاسلام خرسند در پایان با تسلیت درگذشت دبیرکل حزب موتلفه اسلامی گفت: وی یکی از مدیران ممتاز نظام بود که حدود ۲۰ سال ایشان را میشناختم. مرحوم حبیبی مسوولیت‌های بزرگی در دوران انقلاب داشتند اما یک ذره سلامتی فکری، اعتقادی، مالی و ساده زیستی‌شان تغییر نکرد.
وی افزود: مرحوم حبیبی بارها میگفت که اگر یکماه حقوق نگیرم، زندگی‌ام اداره نمی شود. مدیرانی همچون مرحوم حبیبی که مقام معظم رهبری از ایشان به عنوان کارگزاری صدیق نام بردند، باید معرفی شوند و الگو باشند. تا آنانی که مسوولیت می پذیرند و بار خود و چند نسل بعد از خود را هم می بندند الگو بگیرند.

مطالب مشابه
دیدگاه ها