نمایش نوار ابزار

جمعه ۵ بهمن ۱۳۹۷

خطبه 5 بهمن 97


بمناسبت ایام دهه فجر وظیفه داریم تا دستاوردهای انقلاب اسلامی را بیان کنیم/ کسی با فضای مجازی مخالف نیست، اما باید مدیریت شود/ مسوولین بجای بزرگ کردن مسائل حاشیه‌ای به حل مشکلات اصلی کشور بپردازندبه گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه کازرون، حجت‌الاسلام محمد خرسند امام جمعه کازرون در خطبه امروز (۵ بهمن ۹۷) نمازجمعه این شهر با توجه به ایام فاطمیه بر لزوم بزرگداشت، تجلیل و تکریم از بانوی فضیلت، تقوا و جهاد حضرت فاطمه زهرا (س) تاکید کرد.

امام جمعه کازرون در ادامه ضمن اشاره به نزدیکی دهه فجر و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، دهه فجر امسال را فجر فاطمی عنوان کرد و بیان داشت: به مناسبت ایام دهه فجر باید برکات و دستاوردهای انقلاب اسلامی بیان شود. بویژه رسانه های گروهی و کسانی که دستی بر قلم دارند یا تاریخ ایران را خوانده یا دیده‌اند، وظیفه دارند دستاوردها را بیان کنند.
وی ادامه داد: متاسفانه دیده می شود برخی افراد مغرض و معاند می‌خواهند گذشته را روشن و مرفه نشان داده و زندگی کنونی را با آن زمان مقایسه کرده و آینده را مشوش جلوه دهند که این به دور از حقیقت است.
حجت‌الاسلام خرسند با بیان اینکه ما وظیفه داریم گذشته را مخصوصا برای جوانان تبیین کنیم، اظهار داشت: پیش از انقلاب اسلامی منافع این کشور توسط امریکا و غرب به غارت می رفت. شاه این مملکت حتی اختیار نداشت که وزیر دربارش را خودش انتخاب کند. نیروهای ارتش ما توسط مستشاران غربی اداره می شدند. حتی تیمسارهای ما در برابر مستشاران امریکایی اختیاری از خود نداشتند که این خاطرات بیان شده توسط خود افراد دربار پهلوی است.
وی افزود: از فساد و بی بند و باری، به یغما بردن و چپاول بیت المال در دربار پهلوی باید گفته شود. در کنارش این استقلال و عظمتی که امروز ایران اسلامی دارد آنهم با این نیروهای مسلح مقتدری که با وجودشان هیچ‌کسی جرات نگاه چپ انداختن به این اب و خاک را ندارد، باید بیان شود. لذا دهه فجر زمان مناسبی برای بیان دستاوردهای انقلاب است.
خطیب جمعه کازرون یکی از پیشرفت‌های صورت گرفته در دوران انقلاب اسلامی را در زمینه علمی دانست و تصریح کرد: ما قبلا به معنای واقعی کشوری عقب افتاده بودیم. اجازه بومی شدن هیچ تکنولوژی به ایران داده نمی شد. اما امروز در برخی رشته های علمی بینظیر و برخی هم کم نظیر هستیم. که مقام معظم رهبری هم بر شتاب حرکت علمی تاکید کردند و فرمودند که این شتاب باید برای ۲۰ تا ۳۰ سال آینده حفظ شود تا به اوج برسیم.
وی اضافه کرد: مقام معظم رهبری فرمودند که در جریان مشکلات هستم اما کشوری که همت کند، در بحبوحه مشکلات نیز می تواند دستاوردهایی را داشته باشد، چنانچه پیشرفت‌های کنونی را در تحریم بدست آورده‌ایم.
امام جمعه کازرون با تاکید بر استفاده از داشته‌های داخلی در زمینه اقتصادی گفت: در عرصه اقتصادی نیز همین است. اگر به داشته های علمی دانشمندان خودمان اکتفا کنیم، می توانیم روی پای خودمان بایستیم. اما وقتی بخواهیم چشممان به دستان بیگانه باشد، برخی مشکلات کماکان ماندگار خواهد بود.
وی افزود: وقتی میگویند خودرو ملی، کارخانه‌های خودروسازی وعده می‌دهند اما اجازه نمی‌دهند تا نبوغ جوان ایرانی که موشک نقطه زن با ۲ هزار کیلومتر و کمترین خطا می‌سازد، خودرویی خوب جایگزین خودروهای نامناسب کنونی بسازد. جوانان خوشفکر و طراح در این کشور فراوانند، هرکجا می‌بینید مشکلات حل نشده، ما وابسته بوده‌ایم و دستهایی نمیخواسته اجازه دهد تا ما از وابستگی خارج شویم، اما باید به این خودباوری برسیم.

حجت‌الاسلام خرسند با اشاره به سخنان اخیر رئیس جمهور پیرامون فضای مجازی، بیان داشت: وقتی که نفر اول مقام اجرایی کشور موضعی در رسانه می‌گیرد، بازتاب دارد و باید جواب داده شود کما اینکه مراجع معظم تقلید هم در قم جواب دادند. کسی با آزادی بویژه در فضای مجازی مخالف نیست. فضای مجازی امروز یک هدیه الهی و دستاورد علمی است، اگر از آن درست استفاده کرده و آن را مدیریت کنیم.
وی افزود: اینکه رییس جمهور محترم جوری صحبت می‌کند که برخی فکر کنند متدینین یا جریان حزب اللهی مخالف فضای مجازی و در پی بستن آن هستند، اولا بستن فضای مجازی غیرممکن است و کسی هم دنبال بستن آن نیست، اما باید مدیریت بشود.
خطیب جمعه کازرون با بیان بخشی از سخنان رئیس جمهور گفت: اینکه رییس جمهور می‌گویند «برخی فکر می‌کنند اختیاراتی از آسمان دارند تا بر زمینی‌ها هر فرمانی که می‌خواهند صادر کنند، اما خداوند به پیامبر تاکید کرد که وکیل مردم نیستی و مامور ابلاغ پیامی و مردم در رد یا پذیرشش مختارند و نمی توان با خواست عمومی مردم مخالفت کرد. شاهد هستیم برخی با پدیده‌های جدید بویژه در عرصه ارتباطی مخالفند»، خب مبهم نگویید، بفرمایید این افراد چه کسانی هستند. ثانیا بسیاری از فعالیت‌های فضای مجازی توسط متدینین در قالب اقدامات مختلفی از جمله پاسخ به شبهات صورت می‌گیرد.
وی ادامه داد: شما گفتید که «برخی تحقیقات انجام شده حاکی از این است که لحن عمومی کشورمان نسبت به برخی کشورهای توسعه یافته نامناسب‌تر است و باید فکری برای آن کرد»، خب دولت دست شماست، چه فکری برای بهبود لحن عمومی جامعه در فضای مجازی کرده‌اید؟ به این دلیل است که باید کنترل شود. به طور مثال اگر گفتند یک رستوران غذای مسموم به مردم می دهد، آیا وزارت بهداشت وظیفه برخورد با آن را ندارد؟
امام جمعه کازرون ادامه داد: کسی که در فضای مجازی با محوریت مفاسد اخلاقی می‌آید، نباید با وی برخورد شود؟ اگر آن را فیلتر کنند بد است؟ آیا خواست عمومی مردم نظرشان این است که فضای مجازی بدون هیچ نظارتی باشد؟ حتی کسانی هم که تقید دینی چندانی ندارند، حاضر نیستند که فضای مجازی بی‌مدیریت باز باشد تا فرزندانشان دچار آسیب شوند.
حجت‌الاسلام خرسند با تاکید بر حل مشکلات اساسی کشور توسط مسوولین و عدم بزرگنمایی مسائل حاشیه‌ای اذعان کرد: اگر خواست عمومی برای شما مهم است، به خواست مردم در دیگر موضوعات مثل اقتصاد، تورم، گرانفروشی و گرانی ارز نیز توجه کنید. خب مردم در این مسائل مخالفند، پس چرا اجرا نمی‌کنید.
وی افزود: مردم موافقند شما یک پراید را از ۱۸ میلیون تومان به ۴۰ میلیون تومان برسانید؟ جوانانی که امروز بیکارند در خانه، خواسته ندارند؟ چرا مسائل حاشیه‌ای را بزرگ می کنید. ما خیر دولت را می خواهیم، در برخی کارها منتقدیم اما خب در برخی کارها نیز تشویق هم می کنیم.
امام جمعه کازرون با انتقاد از جایگزینی دغدغه‌های فرعی بجای اصلی توسط برخی مسوولین، بیان داشت: گاهی می‌بینیم دغدغه اصلی برخی سیاسیون روزی کنسرت می‌شود و روزی دیگر حضور خانمها در ورزشگاه فوتبال! یک روز فضای مجازی، یک روز مسائل فرهنگی و روز دیگر تقسیمات کشوری است. که انگار همه مشکلات وزارت کشور حل شده و فقط تقسیمات کشوری مانده است.
وی افزود: آیا امروز مشکلات اصلی کشور اینهاست؟ بیایید در فرصت باقی مانده، مشکلات اصلی کشور که اکثرا حول محور اقتصادی است همچون بحث اشتغال، گرانی و تورم، تولید ملی، مبارزه با قاچاقچیان اصلی و کارخانه های تعطیل شده را حل کنید، نه اینکه روزانه مسائل حاشیه‌ای بزرگ شود. امیدواریم مسائل با مدیریت و تدبیر بیشتر حل و فصل بشوند.

مطالب مشابه
دیدگاه ها