نمایش نوار ابزار

سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷

امام جمعه کازرون در مراسم وحدت حوزه و دانشگاه:


حوزه و دانشگاه با یک هدف ودو روش باید کار کنندفرزند شهید مفتح:غربی‌ها تلاش می‌کنند دوام انقلاب اسلامی به ۴۰ سالگی نرسدفرزند شهید مفتح گفت: دشمنان انقلاب با تمام توان تلاش دارند که انقلاب را قبل از برگزاری مراسم جشن ۲۲ بهمن تسلیم خودشان کنند؛ اما این آرزو را به گور خواهند برد.

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه کازرون، محمدرضا مفتح در مراسم وحدت حوزه و دانشگاه در دانشگاه آزاد اسلامی کازرون با بیان اینکه عدد ۴۰ برای غربی‌ها نشان از پایان کار است، گفت: شهید مفتح نه‌تنها وحدت و هم‌دلی بین دانشگاه و حوزه را یک اولویت مهم می‌دانست؛ بلکه تلاش زیادی برای گسترش اتحاد و انسجام بین شیعه و سنی در برنامه کاری خود داشت و با ورود به جامعه سنی‌ها و ایجاد ارتباط نزدیک با آنها تا جایی با آنها نزدیک شده بود که برچسب سنی‌بودن به وی می‌زدند.

مشاور وزیر امور خارجه افزود: اگر هرسال به مناسبت سالگرد شهید مفتح و شهیدان مطهری و بهشتی بخواهیم کارهای کلیشه‌ای و تبلیغاتی انجام دهیم، ارزشی ندارد، باید تلاش کنیم در راستای تحقق آرمان‌های آن شهدای عزیز در دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه گام برداریم و به امر تعلیم و تربیت جوانان بیشتر توجه کنیم.

وی تصریح کرد: اگر نگاهی به عملکرد چهل‌ساله خود داشته باشیم که کجا بوده‌ایم و کجا هستیم متوجه عقب‌ماندگی خود می‌شویم، هنوز نتوانسته‌ایم افرادی مانند شهیدان مطهری، مفتح و بهشتی را تربیت کنیم و برای نسل جوان آدرس آثار و کتاب‌های شهید مطهری را می‌دهیم و با وجود گذشت چهار دهه فعالیت مشکلاتی برطرف نشده و یا به وجود آمده است.

وی گفت: شهیدان مفتح، مطهری و بهشتی اسطوره و استوانه انقلاب و از رهبران فکری جامعه بودند و آینده‌نگری خوبی داشتند؛ اما متأسفانه در ابتدای راه آنان را شهید کردند و حتی نخستین مراسم سالگرد انقلاب را هم ندیدند، وظیفه‌ داریم در مسیر آنان انقلاب را به اهدافی که داشته برسانیم.

فرزند شهید مفتح افزود: شهید مفتح ابتدا که به قم آمدند دغدغه ارتباط با جوانان را مطرح کردند و در نخستین فرصت مدرسه‌ و بعد کانون‌ها و حلقه‌های فعال آزادیخواهی که فقط افکار مجاز به فعالیت بودند، تشکیل و راه‌اندازی کرد و در جذب جوانان از روشی منحصربه‌فرد استفاده و سعی می‌کرد ابتدا جوانان را با هر ایده و عقیده‌ای بدون اینکه بخواهند ارزیابی از تفکر آنان شود، جذب و با ایجاد ارتباط صمیمی در راستای هدایت آنها تلاش می‌کردند.

امام‌ جمعه کازرون نیز پیش از سخنان فرزند شهید مفتح در خصوص نقش شهید مفتح در پیروزی انقلاب اسلامی، ضرورت وحدت و همکاری بیشتر بین حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها را از دیدگاه شهید مفتح تشریح و ضرورت تأمل بیشتر این دو بال علم و معرفت را در جامعه امروزی یک امر بسیار مهم دانست.

حجت‌الاسلام محمد خرسند با بیان اینکه منظور از ایجاد وحدت بین حوزه و دانشگاه یکی شدن این دو نیست؛ بلکه باید این ضرورت سال‌ها احساس و تنها به‌صورت شعار انجام می‌شود، گفت: این شعار باید به حالت عمل و از شعار خارج شود، حضور و فعالیت روحانیون در دانشگاه و بالعکس باید بیشتر شود و در این شهرستان دیگر دانشگاه‌ها هم باید مانند دانشگاه آزاد مشارکت و فعالیت کنند.

وی افزود: از خصوصیات شهید مفتح، تکلیف شناسی و نیازسنجی بود. که با توجه به موقعیت بسیار خوبی که در حوزه می توانست کسب کند. نیاز وقت جامعه را در وحدت حوزه و دانشگاه و فعالیت در زمینه دانشگاهی می دانستند. که می تواند برای ما درس باشد که تشخیص دهیم در هر زمان نیاز جامعه چیست.

امام جمعه کازرون اظهار کرد: خیلی دنبال شانیت نباشیم و تکلیف را ببینیم. که خداوند با علم انسان را بالا می برد و عزیز می کند. هم حوزه و هم دانشگاه به عنوان یک موسسه با دو شعبه باید کار کنند. یک هدف با دو روش و سیاستگذاران در حوزه و دانشگاه نیز به این امر اعتقاد داشته باشند.

مطالب مشابه
دیدگاه ها