نمایش نوار ابزار

شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷

 خطبه ۹ آذر ۹۷


دستگاه‌های بازرسی به قضیه کارخانه‌ تعطیل‌شده کاشی و سرامیک کازرون ورود کنند و نگذارند منفعت عمومی مردم نادیده گرفته شودبه گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه کازرون، حجت الاسلام محمد خرسند امام جمعه این شهر در خطبه‌های امروز نمازجمعه کازرون با قدردانی از انجام اقدامات مختلف و برگزاری برنامه‌ها و محافل شهدا در هفته بسیج امسال گفت: انشاله این فضا و روحیه بسیجی در همه ایام سال استمرار داشته باشد.

امام جمعه کازرون با اشاره به ۱۰ آذر سالروز شهادت ایت الله مدرس در سال ۱۳۱۶ و روز مجلس بیان داشت: شهید مدرس یکی از ۵ مجتهد تراز اول ناظر بر مجلس بوده است که به عنوان نماینده مردم ۵ دوره در مجلس حضور داشت. مدرس در مجلس همفکر و همراه چندانی نداشت اما تعبیر می کنند وقتی در مجلس بود گویا همه بودند و به جهت حق گویی و مبارزه با استکبار و استعمار، در تاریخ ماندگار شد. که توسط رضا شاه قلدر که او را سد راه خود می دانست، دستگیر و تبعید شد و نهایتا به شهادت رسیدند.
وی ادامه داد: امام می‌فرمودند مثل مدرس را برای مجلس انتخاب کنید. چرا که مدرس ویژگی‌هایی مثل شجاعت داشت و از کسی نمی ترسید. وی قابل تطمیع نبود که او را بتوانند بخرند. مدرس صریح، دشمن‌شناس، رک و بیگانه‌ستیز بود.
حجت الاسلام خرسند ابراز داشت: اگر امام (ره) می‌گوید مجلس در راس امور است، منظور مجلسی است که نمایندگان اینچنینی همچون مدرس داشته باشد. نه مجلسی مثل مجلس ششم که وقتی هیئت ایرانی با ریاست همین رییس جمهور فعلی در حال مذاکره در اروپا راجع به انرژی هسته‌ای بود، طرحی تصویب کردند و دست تسلیم را در برابر اروپاییان بالا بردند. یا اینکه برای مسائل جناحی خود علیه نظام در مجلس تحصن کردند. مجلسی در راس امور است که شجاع و استکبار ستیز باشد و نمایندگانی غیر قابل تطمیع داشته باشد.
خطیب جمعه کازرون با بیان برخی وظایف و مشکلات مجلس اظهار کرد: مجلس وظیفه ریل‌گذاری و قانون‌گذاری برای دیگر قوا را دارد. دیگر وظیفه مجلس نظارت بر دستگاههای اجرایی است که متاسفانه از آن غفلت می شود. از وظایف دیگر مجلس شناخت درد و مشکلات مردم و حرکت در مسیر حل این مشکلات باید باشد که مهمترین مشکلات اکنون کشور در زمینه اقتصادی، تولید و اشتغال است.
وی ادامه داد: ۹ ماه از سال گذشت، دولت و مجلس پاسخ بدهند که برای تولید، اشتغال و ثبات بازار چکار کردند. چه کسی باید وضعیت ارز را ساماندهی بکند. نمایندگان ما باید پاک‌دست و ساده‌زیست باشند و از تشریفات و تجملات دوری کنند. آن نماینده‌ای که برای رفتن به مجلس میلونی و میلیاردی خرج می کند، معلوم است که در دوره نمایندگی خود بجای انجام وظایف، باید به فکر جبران آن هزینه‌ها باشد.
حجت الاسلام خرسند افزود: دخالت در مسائل اجرایی و عزل و نصب‌ها، کم‌توجهی به بحث قانون‌گذاری، رفع خلع‌های قانونی و اصلاح آن از مشکلات موجود در مجلس است. نمی‌خواهیم بگوییم که مجلس کاری نکرده، کارهای خوبی هم شده اما این مشکلات هم در مجلس ما وجود دارد.
وی با اشاره به برخی مشکلات موجود در مجلس گفت: سطحی‌ و منطقه‌ای‌نگری، که برای یک منطقه مصالحی را فراموش می کنند. بی‌اطلاعی مردم از اینکه در طول چهار سال، نمایندگان به چه کسی و به چیزی رای داده یا نداده‌اند، که این دوگانگی باعث رانت می شود. لذا می‌بینیم در استیضاح یک وزیر در لحظه اخر معادلات عوض می‌شود، چون برای مردم معلوم نیست که نماینده چطور رای می‌دهد. اینها نقاط ضعف مجلس ماست.
وی اضافه کرد: این مشکلات با روحیات مدرس و در راس امور بودن مجلس که امام (ره) فرمودند جور در نمی‌آید. نمایندگان فکر نکنند همیشه در مجلس هستند. تجربه نشان داده در هر دوره دو سوم نمایندگان قبلی برای دور بعد رای نمی‌آورد. باید معلوم شود نماینده‌ای در طول چهارسال چه تصمیماتی داشته و چقدر موفق بوده‌است، زیرا اینها نمایندگان مردم هستند و مردم حق دارند بدانند. وظیفه و حق مردم تنها در رای دادن نیست، بلکه باید بدانند نمایندگان خود چکاری کرده‌اند.

امام جمعه کازرون ضمن اشاره به توهین رییس جمهور امریکا به ملت ایران در هفته گذشته گفت: از قدیم هم گفته اند دروغگو حافظه ندارد. همین رییس جمهور هتاک و بی‌ادب آمریکا، در نوروز به مردم ایران تبریک می‌گوید و در جایی دیگر می‌گوید با مردم مشکل نداریم و با حکومت مشکل داریم. اما چندبار که اخیرا هم گفت، می‌گوید ملت ایران تروریست هستند.
وی اضافه کرد: سابقه ایران و آمریکا را بررسی کنید. امریکا ۲۳۹ سال سابقه حیات دارد که از این مدت ۹۳ درصد یعنی ۲۲۲ سال آن در جنگ و تجاوز به کشورهای گوناگون سپری شده است. اما ملت ایران چندهزار سال تمدن دارد.
حجت الاسلام خرسند ادامه داد: در همین ۱۷ سال اخیر، ۵۰۰ هزار نفر در دنیا قربانی سیاست‌های جنگ‌طلبانه امریکا شده‌اند. شما که از همه رژیم‌های تروریست حمایت می‌کنید. اکنون که آل سعود در دنیا رسوا شده و بوی تعفن کارهای‌شان دنیا را فراگرفته است اما رییس جمهور امریکا از آنان حمایت می‌کند. حال شما تروریست هستید یا ما؟
وی افزود: این نشانه ناکامی و عصبانیت امریکا از ماست. به گفته شهید بهشتی که در همین کازرون گفتند، ای امریکا از ملت ما عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر. ما هم از امریکا منزجر و عصبانی هستیم، لذا صبح و شام این شعار را تکرار می کنیم که مرگ بر امریکا‌.

حجت الاسلام خرسند با اشاره به مناسبت‌های مربوط به کازرون در دیماه اذعان داشت: هم سالروز مبارزه قهرمانانه مردم کازرون با استعمار انگلیس در ۳۰ آذرماه و هم ۴ دیماه سالروز عملیات کربلای ۴ و سپس کربلای ۵ که در آنها ۱۶۰ نفر از جوانان این شهر به شهادت رسیدند، از مناسبت‌های مهم مربوط به کازرون در این برهه زمانی است.
وی افزود: لذا در این فاصله ده روزه از ۳۰ آذر تا ۹ دی‌ماه به مناسبت تجلیل از قهرمانان کازرون، یادواره شهدای شهرستان و تجلیل از علمای شهرستان کازرون، مراسماتی برگزار خواهد شد.

امام جمعه کازرون با تذکر پیرامون تعطیلی کارخانه کاشی و سرامیک کازرون اظهار داشت: این شهر کارخانه‌ای با حدود ۳۰۰ کارگر داشته که سالیان متمادی است تعطیل شده است و ما اقدامی جدی برای راه‌اندازی این کارخانه ندیده‌ایم.
وی ادامه داد: مدتی است که شنیده‌ می‌شود این کارخانه را با یک قیمت بسیار نازل به بخش خصوصی فروخته‌اند. بانک تجارت نیز در این زمینه سرمایه‌گذاری کرده که متاسفانه نتوانسته به وظایف خود به خوبی عمل کند. بانک‌ها که فقط نباید منافع خود را لحاظ کنند، بلکه منافع عمومی مردم را هم در نظر بگیرند.
حجت الاسلام خرسند تصریح کرد: شنیده شده است که این ۲۷ هکتار زمین، چندین حلقه چاه، سالن‌ها و تجهیزات را به قیمت اندکی حدود ۴ میلیارد تومان و آن هم به صورت اقساطی بذل و بخشش کرده‌اند. حال آن آقایی هم که خریده حتی حاضر نیست بیاید بگوید چکار می خواهد بکند.
خطیب جمعه کازرون با اشاره به اینکه اکنون سرمایه‌گذارانی هستند که آمادگی فعالیت دارند اما خریدار حضور پیدا نمی‌کند بیان داشت: از دستگاه‌های بازرسی می‌خواهم تا در این موضوع ورود کنند که آیا این واگذاری بر اساس ضوابط و شرایط درست بوده یا نه؟ استانداری و ادارات مربوطه مثل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اداره صنعت، معدن و تجارت و همچنین مسوولین شهرستان باید ورود کنند.
وی افزود: این کارخانه سرمایه‌ای برای این شهرستان بوده است. حتی شنیده‌ام چند نگهبان بومی را هم بیرون کرده‌اند. از فرماندار محترم و پرتلاش، از استانداری محترم، مدیران کل مربوطه و دستگاه‌های نظارتی و بازرسی می‌خواهم که به این قضیه ورود کنند تا تکلیف مشخص شود.
حجت الاسلام خرسند با انتقاد از نادیده گرفته شدن منفعت عموم مردم گفت: کارخانه‌ای که امروز ۳۰۰ نفر نیرو میتواند بکار گیرد، چرا باید منفعت فردی یک نفر بر مصلحت یک جمعی ترجیح داده شود. بانک تجارت هم باید پاسخگو باشد. از خبرنگاران و مسوولین می‌خواهم تذکر بنده را منعکس کرده تا پاسخگو باشند.

مطالب مشابه
دیدگاه ها