نمایش نوار ابزار

جمعه ۱۸ آبان ۱۳۹۷

خطبه 18 آبان 97


کازورن در تصادفات پیشتاز استامام جمعه کازرون با اشاره به تصادفات سهمگین در محورهای مواصلاتی این شهرستان گفت: کازرون در زمینه تصادفات پیشتاز بوده که باید هم مردم احتیاط کرده و مسوولان نیز فکری به حال این جاده‌ها کنند.

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه کازرون، حجت‌الاسلام محمد خرسند در خطبه نماز جمعه (۱۸ آبان ۹۷) این شهر با تبریک حلول ماه ربیع الاول و تشکر از برگزار کنندگان مراسمات عزاداری در دوماه محرم و صفر اظهارداشت: راهپیمایی روز ۱۳ آبان در هفته گذشته باشکوه‌تر از هرسال برگزار شد که  این خود نشانه بصیرت مردم ایران است.

امام جمعه کازرون با اشاره به سخنان رهبری که فرمودند آمریکا رو به افول است گفت: برخی عبارت رو به اقول بودن امریکا تصور میکنند که کشور و ملت امریکا از بین می رود. خیر، منظور ان ابرقدرتی آمریکا در دنیا است که رو به افول بوده و آن وعده الهی است که محقق می‌شود.

وی افزود: امریکای امروز ضعیفتر از امریکای چهار دهه قبل است. ان زمان امریکا با ان قدرتی که داشت امام فرمود امریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند که امروز هم به همچنین است.

حجت الاسلام خرسند با اشاره به اینکه هدف آمریکا سیطره مجدد بر ایران بوده که موفق نشده است، تصریح کرد: امروز فقط جمهوری اسلامی ایران است که می‌تواند ادعا کند که آمریکا کوچکترین نقشی در تصمیماتش ندارد.

 

وی اربعین امسال را رزمایش عظیم و شگفتی‌ساز عنوان کرد و گفت: اربعین بزرگترین اجتماع معنوی بشری است.

حجت الاسلام خرسند با اشاره به اینکه با وجود آنکه مغرضان و رسانه‌های دنیا تلاش بر عدم انعکاس این اجتماع عظیم را دارند اما سال به سال بر شکوه ان افزوده می‌شود، گفت: آیین اربعین یک حرکت فرا مذهبی است‌ که اهل سنت، مسحیان و دیگر آیین‌ها نیز در آن شرکت می‌کنند.

وی اضافه کرد: پیام اربعین پیام وحدت است. امر بسیار عجیبی است در یک کشور جنگ زده و منطقه ای که خونبار ترین جنگها در ان اتفاق افتاده و بدترین تروریستها در ان منطقه هستند، اماری قریب به ۲۰ میلیون حاضر می شوند. با وجود دامن زدن برخی به مسائل قومیتی و اختلاف بین دو ملت ایران و عراق و علی رغم مشکلات اقتصادی، اربعین امسال با شکوه تمام رقم خورد.

خطیب جمعه کازرون اظهار داشت: البته هم دولت ایران و هم عراق زحماتی می کشند اما این کار، کار مردم است. هرچند هر دو دولت باید سطح خدماتشان را بالا ببرند. مسئله ویزا باید حل شود. دولت عراق در زمینه حمل و نقل و جاده ها شرایط را بهبود یابد و دولت ایران هم باید کمک کند. دولت ایران هم باید برای سال های اینده برنامه ریزی کند.

وی اضافه کرد: برخی تصمیمات مثل تخصیص ارز جای سوال دارد. اینکه که گفتند در عراق تحویل داده می شود کار خوبی نبود که منجر به صف انتظار طولانی شد که در شان ملت ایران نبود. اینها را باید از قبل فکرش را بکنند.

حجت الاسلام خرسند با بیان اینکه در سطح شهرستان هم برای اربعین زحمات زیادی کشیده شده است گفت: هیئت رزمندگان اسلام یک موکب در کربلا، مردم خشت یک موکب در مسیر نجف به کربلا، مردم کمارج در شلمچه موکب‌ برپا کرده و مهرنجانی‌ها نیز در کربلا از مردم پذیرایی کردند.

وی ادامه داد: خیرین و متمکنین کازرونی در این امر ورود کنند تا بتوان ملک و زمینی را برای مردم شهرستان تهیه کرد که در طول سال و این ایام مورد استفاده مردم قرار بگیرد. این توقع از خیرین و متمکین کازرونی در سراسر کشور هست، تا بیایند در این زمینه کمک کنند یا خودشان این کار را انجام دهند.

 

امام جمعه کازرون با توجه به هفته وقف و لزوم توجه به احیا و پرداخت حقوق موقوفات و ایجاد موقوفات جدید ابراز داشت:  موقوفات جدید با نیات جدید و متناسب با نیاز جامعه ایجاد شود. که امروز مشکل اشتغال، ازدواج، مسکن جوانان و مسائل درمانی از آن جمله‌اند.

وی با بیان اینکه تا سخنی از موقوفات گفته می‌شود ذهن به سمت مباحث روضه‌خوانی و حسینیه می‌رود گفت: این مسائل خوب است به ویژه در مناطقی که امکانات و مساجد نیست اما دایره وقف گسترده است.

حجت‌الاسلام خرسند ادامه داد: کسانی بیایند مجتمعات مسکونی بسازند و وقف کنند یا در بحث امور خیریه و مسائل درمانی می‌توانند وقف انجام دهند. متمکنینی داریم که می توانند این کار را بکنند. در این شهر اماکنی داریم که چندصدسال از آن می گذرد و قبر وقف کننده معلوم نیست اما مال او ماندگار است. مگر ما چقدر زنده خواهیم ماند، این سنت اسلامی است و باید در این زمینه کمک کرد.

وی با بیان اینکه اوقاف باید تلاش بیشتری کرده و ساختارش را قوی‌تر کند، تصریح کرد: دستگاه‌ها و سازمان‌ها باید نسبت به ادای حقوق موقوفات به تعهداتشان عمل کنند.

امام جمعه کازرون برخی از دستگاه‌های دولتی و نظامی را موقوفه‌خوار توصیف کرد و افزود: اگر جایی موقوفه است و حق آن ادا نشود غصب است، بنابراین حق موقوفه را باید ادا کرد.

حجت‌الاسلام خرسند از محاکم و قوه قضاییه نسبت به ایفای حقوق موقوفات خواستار همکاری بیشتر شد و گفت:  مردم هم به عنوان یک وظیفه شرعی در این زمینه ورود لازم را داشته باشند.

 

وی با اشاره به حوادث جاده‌ای اخیر در کازرون که موجب مرگ چندین نفر از اهالی این شهرستان شد اظهارداشت: متاسفانه کازرون در زمینه تصادفات پیشتاز است که باید هم مردم احتیاط کرده و مسوولان نیز فکری به حال این جاده‌ها کنند، که جاده‌ها کشش ندارد و ایمنی سازی لازم در ان صورت نگرفته است.

مطالب مشابه
دیدگاه ها