نمایش نوار ابزار

چهارشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۷


همایش عاشورائیان جهت تجلیل از هیئات و خادمین امام حسین (ع) برگزار شدبه گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه کازرون، مراسم همایش عاشوراییان به مناسبت تجلیل از هیئات و خادمین امام حسین (ع) در ایام عزاداری ماه های محرم و صفر روز چهارشنبه ۱۶ آبان برگزار شد.

در این مراسم حجت الاسلام خرسند امام جمعه کازرون با بیان اینکه قدر خدمت به امام حسین (ع) را بدانید که هیچ مستحبی فضیلتش بالاتر از خدمت به امام حسین نیست، بیان داشت: عمل توام با معرفت منجر به ثواب و پاداش بسیار خواهد بود.

حجت الاسلام خرسند با اشاره به اینکه عزاداری امام حسین ع یک نمایش و مانور است، گفت: محرم و صفر یک مانور قدرت دین است که شیعه به دنیا نشان می دهد ما این هستیم. اما این نمایش و مانور باید برای خدا باشد. لذا قدر کار خود را بدانید‌. باید این عرض ارادات سال به سال باشکوهتر باشد. بگذارید خناسان و شیاطین انسی هر چیزی میخواهند بگویند. عزاداری امام حسین مفت و مجانی یک شبه به دست نیامده که یک شبه هم تضعیف شود.

وی افزود: در گذشته عزاداری و زیارت امام حسین با مشکلات و جرایم شدید و تنبیه های جانی همراه بود اما عاشقان اهل بیت این مشکلات را به جان می خریدند و به زیارت اباعبدالله (ع) می رفتند. حالا عده ای با شیطنت هایی که از گذشته بوده و ادامه هم دارد فکر میکنند با بیان مطالب و شبهاتی می توانند این معرفت و شور را کمرنگ کنند. اما چراغ محبت به امام حسین را خداوند روشن کرده که با فوت برخی مغرض خاموش نمی‌شود. ما سعی کنیم خودمان را اصلاح کنیم.

امام جمعه کازرون در ادامه به بیان برخی نکات پیرامون عملکرد هیئات شهرستان پرداخت: در این ایام عزاداری های باشکوهی بود اما قابل نقد هم هست. هیئات باید مقداری در مدیریت جوان‌گرایی کرده و شورای مشورتی برای خود تشکیل دهند.

وی اضافه کرد: ضمن احترام به همه عزیزان، دستگاه امام حسین موروثی نیست و مربوط به امام حسین است، پس باید به بهترین شکل برگزار شود. مثلا در شعر و نوحه خوانی به نظرم تغییری نسبت به قبل نکرده بودیم.

حجت الاسلام خرسند با اشاره به سبک مداحی در کازرون اظهار داشت: در مداحانمان باید مقداری جوانگرایی کنیم. مخصوصا الان که صدا و سیما میخواهد پخش زنده داشته باشد، باید قابل عرضه در سطح کشور باشد. سبک های مختلف در سراسر کشور می بینیم. ما هم با حفظ سنت های محلی باید نوآوری هایی نیز داشته باشیم.

وی ادامه داد: از الان برای محرم آینده برنامه ریزی کنید و سطح مداحی را بالا بکشید. باید کار بشود چرا که سلیقه جوانان امروز تغییر پیدا کرده است. این رقابتی در کار خیر است و نگوییم فرقی نمی کند. بلکه برای امام حسین باید بهترین ها باشد.

امام جمعه کازرون با تاکید بر اینکه عزاداری ها باید در ماه محرم و صفر ادامه پیدا کند اذعان داشت: امسال پیشنهاد دادم که هیئت ها تا شب سیزدهم بیرون بیایند که نیامدند. اما سال بعد پیگیری میکنیم که انجام شود. امسال ۲۸ صفر خوب بود اما عالی نبود. دهه محرم شور امام حسین (ع) است که مردم حضور پیدا میکنند. برنامه ریزی و تلاش کنید تا مردم برای روزهای غیر از دهه اول محرم بیایند.

وی با تمجید از عزاداری های صورت گرفته در برخی روستاهای کشور بیان داشت: در عین حال در دریس تعزیه بسیار خوبی برگزار شد که می تواند در رسانه ها نیز پخش شود.

حجت الاسلام خرسند با بیان اهمیت کار فرهنگی در هیئات تصریح کرد: هر هیئتی باید مسوول فرهنگی داشته باشد تا کار فرهنگی بکند. عزاداری ها برای صرف عزاداری نیست. این عزاداری برای امام حسین (ع) یک فرهنگ معرفت و مکتب در پی دارد. هر هیئتی باید یک اکیپ امر به معروف داشته باشد و اگر موردی بود محترمانه تذکر داده شود و اصلی که امام حسین (ع) برای آن قیام کرد، در عزایشان مورد کم لطفی قرار نگیرد.

وی افزود: در اشعار ندیدم که اشاره ای به امت اسلامی و موضوعات زمان بشود. به شمر و بنی امیه زمان اشاره شود. بعضی عزاداری سکولار برگزار می کنیم. میگوییم عزاداری نباید سیاسی شود. در صورتی که عزاداری صفر تا صد ان سیاسی است و البته نه حزب گرایی.

امام جمعع کازرون با تاکید بر برگزاری باشکوه مراسم ایام فاطمیه ابراز داشت: شما هیئات عزاداری هستید و نه صرف عزاداری امام حسین (ع)، پس از همین الان اماده باش برای فاطمیه می دهم. بالاخره فاطمیه ناموس شیعه است. ما بعد از محرم و صفر مناسبتی در حزن و اندوه مانند فاطمیه نداریم.

مطالب مشابه
دیدگاه ها