نمایش نوار ابزار

پنج شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷


مراسم بزرگداشت حضرت سلمان فارسی در کازرون برگزار شدرجبی دوانی گفت: این تصور نادرستی است که حضرت سلمان دخیل در تصرفات ویرانگر اعراب و مسلمین در ایران بوده است.

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه کازرون، محمدحسین رجبی‌دوانی در همایش نکوداشت سلمان فارسی در کازرون که با حضور اقشار مختلف مردم و مسوولان در مسجد جامع ملابرات کازرون برگزار شد با اشاره به خصوصیات بارز معنوی سلمان فارسی اظهارداشت: این تصور نادرستی است که حضرت سلمان خائن به ایران یا دخیل در تصرفات ویرانگر اعراب و مسلمین در ایران بوده است.

وی با بیان اینکه این قول از چند وجهه نادرست و از پایه و اساس اشتباه است گفت: اینکه حمله به ایران همراه با تخریب و ویرانی در شهرها و یا مراکز علمی و فرهنگی بوده نادرست است چرا که تا سه قرن بعد از اسلام مراکز علمی همچون جندی شاپور پابرجا و فعال بوده است.

این مورخ و پژوهشگر تاریخ اسلام تنها موردی که از ارتباط سلمان با لشکر مسلمین سخن به میان آورده شده را تاریخ طبری عنوان کرد و یادآورشد: همین مطلب نیز قول متضادش در همان منبع ذکر شده است و آن هم اینکه حضرت سلمان تنها در جست‌وجوی مکان استقرار لشکر اعراب نقش داشته که شهر کوفه انتخاب شده است که نشان می‌دهد سخنانی که به حضرت سلمان منتسب است، از پایه و اساس بی‌اعتبار و کذب است.

رجبی دوانی با بیان اینکه اسلام مزایای بسیاری برای ایران داشته که از بین بردن اختلافات طبقاتی و ممنوعیت تحصیل علم برای همه اقشار جامعه از جمله آنها بود، گفت: پس از ظهور اسلام در ایران، همه مردم امکان تحصیل علم را به دست آوردند و ایران قطب علمی عالم شد و بزرگانی همچون ابن سینا، بیرونی، زکریای رازی و… به برکت اسلام پدید آمدند.

مطالب مشابه
دیدگاه ها