نمایش نوار ابزار

دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷

امام جمعه کازرون در جمع دانشجویان جدید الورود دانشگاه سلمان فارسی :


کسب علم، حقیقت‌جویی، عدالت‌خواهی و مطالبه‌گری، خودسازی و تربیت دینی، سیاسی بودن و نه سیاست‌زدگی از شاخصه‌های هر دانشجو استمراسم خوش آمدگویی به دانشجویان جدید الورود دانشگاه سلمان فارسی در اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان کازرون برگزار شد.

در این مراسم حجت الاسلام خرسند امام جمعه کازرون به بیان صفات و ویژگی های مهم یک دانشجو پرداخت: اول اینکه بنا به فرموده قرآن، یکی از ملزومات رفعت درجه، علم است. امروز تقسیمات جهان اول تا سوم توسط غربیان ساخته شده است، ما چه چیزی از انها کمتر داریم. از لحاظ تاریخ تمدن و بشریت، دین و دینداری و هوش و استعداد هیچ کمبودی نداریم. این نوع تقسیمات غیر از پیشرفتهای علمی نیست که با ربایش یا فرار مغزها هم صورت گرفته است.

وی افزود: لذا دانشجو باید فراگرفتن علم و عالم شدن و همچنین پیشرفت علمی را اولین اولویت خود قرار دهد. مدرک برای نشان دادن میزان پیشرفت علمی یک فرد بوده اما علم پژوهی و کاوش علمی اولویت اول دانشجو است. در اینصورت احترام به دانشجو، احترام به علم حفظ شده و دانشگاه مکان مقدسی می شود. دین اسلام دانش و عالم را تکریم کرده است. پیامبر به ما یاد دادند که برای یادگیری علم حد و مرز نشناسیم و تا آخرین لحظه عمر به فراگیری دانش بپردازیم.

امام جمعه کازرون در ادامه حس حقیقت جویی را دیگر اولویت دانشجو برشمرد و بیان داشت: شما دانشجویان در یک مرحله سنی هستید که قابل قیاس با مراحل قبل و بعد نیست. این دوران، دوران شکوفایی اندیشه است.

وی اضافه کرد: اگر بخواهیم یک استفاده از زندگی حضرت سلمان فارسی ببریم، روحیه حقیقت جویی او بوده که منجر به سفرهای زیاد او شد. نهایتا پیامبراسلام، سلمان را جزء اهل بیت خود قلمداد کرد.

حجت الاسلام خرسند دانشجو پی عدالت خواهی و مطالبه گری لازمه هر دانشجو برخواند و اظهار کرد: دانشجو باید منادی عدالت در جامعه باشد و از تبعیض و مبانی آن بیزاری بجوید. که در این محور، کرسی های آزاد اندیشی و مباحثات علمی از توصیه های مقام معظم رهبری است. البته ذهن دانشجو پرسشگری است که چیز خوبی بوده و باید از دانشگاهی که پرسش و مطالبه گری در آن صورت نمی گیرد، ترسید.

امام جمعه کازرون شاخصه دیگر دانشجو را خودسازی و تربیت دینی دانست و گفت: دانشجو نباید لااوبالی باشد و نسبت به حساسیت های دینی در جامعه بی تفاوت باشد. حداقل این است که اگر اعتقادی موضوع هم نباشد، باید حرمت آن را نگه دارد.

حجت الاسلام خرسند با تاکید بر اینکه دانشجو باید سیاسی باشد نه سیاست زده، اذعان کرد: یعنی دانشجو اهل فکر و نظر باشد و تحلیل داشته باشد. سیاست زده نباشد، دانشگاه خانه احزاب نبوده و دربست در اختیار یک فکر سیاسی نباشد.

وی ادامه داد: دانشجو باید صاحب تحلیل باشد. در زمان حال دوگانگی تفکر لیبرال دموکراسی غربیان را در موضوعات مختلف از جمله قتل خبرنگار منتقد سعودی مشاهده می کنیم. دانشجو با هر تفکر سیاسی نباید نسبت به موضع گیری های دوگانه غربیان و غرب‌گرایان بی تفاوت باشد. اگر انسان نسبت به محیط اطراف و اجتماع بی تفاوت باشد، چه تفاوتی با حیوان دارد.

 

حجت الاسلام خرسند یکی از دلایل مشکلات اقتصادی کشور را اداره نشدن دستگاههای اجرایی و اقتصادی کشور بر اساس معیارهای علمی دانست و افزود: وقتی در مسئله اشتغال افرادی با مدارک تحصیلی بالا مراجعه می کنند، نشان می دهد که در بحث اشتغال نیز علمی برخورد نکردیم. یکی از مطالبه گری‌های دانشجویان باید همین مباحث باشد که لازم است به آن توجه شود.

امام جمعه کازرون در پایان با تاکید بر رعایت رسومات اعتقادی و فرهنگی هر جامعه خطاب به دانشجویان جدیدالورود بیان داشت: به عنوان یک شهروند کازرونی از همه شما عزیزان خواهشی دارم و آن این است که تازه وارد به این شهر هستید، اینکه این شهرستان تاریخی و مذهبی بوده و لازم است به اداب، رسوم و عرفیات مردم این شهر احترام گذاشته شود. هر شهر و منطقه‌ای چه اجتماعی و مذهبی، رسوماتی دارد و حرمت انها باید حفظ شود تا به جایگاه دانشگاه نیز خدشه وارد نشود.

 

مطالب مشابه
دیدگاه ها