نمایش نوار ابزار

شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷

خطبه 20 مهر 97


عدم شفافیت آرا سبب دورویی نمایندگان می‌شود/آمریکا تا زمانی‌که دست از اسلام برنداریم کوتاه نمی‌آید/ سلمان فارسی در بین ما مظلوم و غریب است، رسانه‌ها به بیان عظمت او بپردازندبه گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه کازرون، حجت‌الاسلام محمد خرسند در خطبه نماز جمعه امروز (۲۰ مهر ۹۷) کازرون با اشاره به هفتم صفر سالروز وفات سلمان فارسی و نامگذاری این روز به نام صحابی بزرگ پیامبر(ص) اظهار داشت: ایشان یکی از یاران خاص پیامبر و امیرالمومنین بود که به گفته رسول خدا (ص) مفتخر به عنوان «از ما اهل البیت است» شد، همان اهل بیتی که خداوند آنان را از همه زشتی ها پاک گردانید. سلمان حقیقت‌جو و از اندیشه‌های قومیت‌گرایانه و نژادپرستانه متنفر بود.

وی با بیان اینکه هم نژاد پرستان عرب و هم نژاد پرستان فارس به سلمان بد می‌گویند گفت: دشمنان سلمان چه عرب باشند چه عجم، نژاد پرستند.

خطیب جمعه کازرون ادامه داد: برای سلمان ملاک برتری نه نژاد بلکه تقوا بود که بدین سبب از اقوام و آشنایان پیامبر پیشی گرفت و به مرتبه منا اهل البیت رسید.

وی اظهار کرد: امام صادق (ع) در بیان ویژگی های سلمان می فرمایند که او سه ویژگی مهم داشت که یکی مقدم داشتن رضایت امیرالمومنین (ع) بر رضای خودش بود، دوم فقرا را دوست می داشت و تا آخر عکر ساده می زیست و سوم اهل عبادت با خدا بود.

امام جمعه کازرون با بیان اینکه این شخصیت متاسفانه بین ما مظلوم و غریب است تاکید کرد: نژادپرستان به او بدگویی و ظلم می‌کنند و متدینین و شیعیان حقیقی نیز در بزرگداشت ایشان کم گذاشته‌اند. جا دارد رسانه‌ها به‌ویژه رسانه ملی در معرفی و بیان عظمت سلمان کار کنند.

حجت الاسلام خرسند با اشاره به افتخار کازرون در برگزاری اولین کنگره بین المللی حضرت سلمان افزود: لازم است که این کار درس و الگویی باشد که این مسیر ادامه پیدا کند. تا ما از وجود چنین شخصی استفاده کنیم که پیامبر درباره اش فرمود، کسی که به سلمان جفا کند به من جفا کرده و کسی که به من جفا کند به خدا جفا کرده است و نظیر این عبارات را تنها درباره امیرالمومنین و حضرت زهرا (س) بیان نموده‌اند، که نشان از عظمت سلمان دارد.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در سفر به کازرون که فرمودند نگویید سلمان از ایران است، بلکه بگویید ایران از سلمان است خاطر نشان کرد: حال آن نژادپرستان و قوم‌گرایانی که همیشه می‌خواهند در تاریک‌خانه نژادپرستانه خود بمانند و هر غلطی بکنند، اما ملت ایران به سلمان فارسی افتخار می‌کند.

 

خطیب جمعه کازرون با اشاره به قتل خبرنگار منتقد دولت سعودی در کنسولگری عربستان در ترکیه گفت: چهره رژیم و پلید وهابی آل‌سعود همیشه برای ما روشن بوده و با این جنایت گوشه‌ای از چهره زشت این رژیم وهابی به دنیا نشان داده شد.

امام جمعه کازرون اضافه کرد: برخورد دوگانه غربیان به‌ویژه آمریکا برای حقوق بشر در این جنایت به‌خوبی روشن است چرا که اگر این مسئله برای کشوری مخالف امریکا اتفاق می‌افتاد، غوغا می‌کردند و حتی حاضر بودند برایش جنگ راه بیندازند، اما اکنون حاضر نیستند حتی به صراحت این جنایت را محکوم کنند.

 

حجت الاسلام خرسند با بیان اینکه بهتر بود نمایندگان در پیوستن به معاهده fatf به توصیه‌های علما و مردم توجه می‌کردند و تصویب نمی‌شد اظهارداشت: هنوز مرکب برجام خشک نشده است. وزیر خارجه در مجلس می‌گوید من و رئیس جمهور با تصویب این معاهده، تعهدی برای حل  مشکلات نمی‌دهیم اما با تصویب نشدن آن مشکلات بیشتر می‌شود.

وی ادامه داد: من از وزیر امور خارجه کشور سوال می‌کنم، شما که این‌چنین حرف می‌زنید به عنوان یک دیپلمات با تجربه، بگویید فشارهای امریکا کجا متوقف می‌شود تا ما همان کار را انجام دهیم؟ این فشارها حد یقف ندارند و امریکا از اساس با جمهوری اسلامی مشکل دارد. قبلتر هم به بهانه‌هایشان توجه و عمل کردید و این دشمنی ها روز به روز بیشتر شده است. قرآن کریم پاسخ شما را می‌دهد که یهود و نصارا از شما راضی نمی‌شوند مگر اینکه از دینتان دست بردارید. اینها بهانه انهاست، یک روز به حقوق بشر، یک روز هسته ای، یک روز موشکی، یک روز حمایت از مظلومین و حزب الله اعتراض می‌کنند.

امام جمعه کازرون ادامه داد: مجلس به هر دلیل این معاهده را تصویب کرده، این موضوع نباید باعث اختلاف در کشور و دوقطبی شود. عده ای از همین الان به شورای نگهبان حمله می‌کنند.

 

حجت الاسلام خرسند با اشاره به بحث شفافیت آرای نمایندگان مجلس گفت: این حق مردم است که  بدانند نمایندگانشان در چهارسال چگونه موضع می‌گیرند و رای می‌دهند و این حق شخصی نیست که نماینده بگوید رای‌هایم مخفی است.

وی تاکید کرد: این عدم شفافیت باعث نوعی دورویی در بین نمایندگان شده که در مصاحبه‌ها یک جور حرف زده اما هنگام رای دادن جوری دیگر عمل می‌کنند.

امام جمعه کازرون با بیان اینکه اگر شفافیت باشد دیگر کسی نمی‌تواند روحیه نفاق و دوگانه داشته باشد افزود: با شفافیت آرا معامله‌گری در مجلس برچیده می‌شود و نمایندگان باید در قبال رایی که داده پاسخگو بوده و این خواسته به حقی است که باید به ان توجه شود.

 

حجت الاسلام خرسند با بیان اینکه دشمن در حال تلاش است که اربعین را متوقف کند تصریح کرد: مشارکت همه مردم لازم است و آنهایی که توانایی شرکت در پیاده‌روی اربعین دارند، خود را محروم نکنند.

وی افزود: از دولت بابت کاهش نرخ ویزا تقدیر می کنیم، هرچند که این اقدام باید از ابتدا صورت می‌گرفت. انتظار داریم دولت برای بحث اربعین و ایاب و ذهاب تسهیلاتی در نظر بگیرد. خیرین هم در این مراسم شرکت کرده و کمک کنند. موکب‌هایی که در مرز شلمچه و کربلا توسط کمک های مردمی شهرستان کازرون برپا شده، نیازمند مشارکت خیرین و مردم دارد که می توانند به حساب های اعلام شده یا دفتر امام جمعه مراجعه کنند تا راهنمایی شوند. همه با هم باید به حفظ عظمت اسلام کمک کنیم.

مطالب مشابه
دیدگاه ها