نمایش نوار ابزار

جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷

خطبه 19 مرداد 97؛


مردم به ریال حقوق می‌گیرند اما به دلار خرج می‌کنند/ سازمان‌های نظارتی نگذارند عده‌ای خون مردم را در شیشه کنند/ وضعیت امروز ما مانند جنگ احزاب در دوران پیامبر است که دشمن با تمام ظرفیت به میدان آمده بودامام جمعه کازرون گفت: سازمان‌های نظارتی باید با برخورد جدی‌تر اجازه ندهند عده‌ای یک شبه میلیاردر شده و خون مردم را در شیشه کنند.

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه کازرون، حجت‌الاسلام محمد خرسند در خطبه نماز جمعه امروز (۱۹ مرداد ۹۷) این شهر با اشاره به شهادت مظلومانه امام محمدتقی (ع) در هفته پیش‌رو گفت: امام جواد (ع) جوانترین امام معصوم بودند که در ۲۹ ذیقعده پس از ۱۷ سال امامت در سن ۲۵ سالگی به شهادت رسید. ایشان از سن ۸ سالگی و در دوره خلافت مامون و معتصم عباسی امامت داشتند که توسط معتصم مسموم و به شهادت رسیدند.

امام جمعه کازرون با توجه به اول ذی‌الحجه روز ازدواج آسمانی حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) اظهارداشت: امیرالمونین فرمودند که در این ۹ سال زندگی با فاطمه (س) هیچگاه مرا خشمگین نکرد و من نیز هیچوقت او را خشمگین نکردم. این برای ما درس است که امر ازدواج امری مقدس بوده و باید تلاش کنیم تا آمار ازدواج ساده در جامعه ما بیشتر شود.

وی با اشاره به افزایش سن ازدواج و تعداد طلاق در جامعه گفت: این نشان از فاصله گرفتن از الگوهای مذهبی و ملی است.

حجت الاسلام خرسند با بیان اینکه زندگی با مهریه کم و حذف تشریفات باید صورت بگیرد افزود: خیرین هم برای امر ازدواج و رفع موانع اشتغال و مسکن ورود کرده و با احداث مجتمع‌های مسکونی آن را برای چند سال در اختیار جوانان تازه ازدواج کرده قرار دهند.

وی بحث تحصیل را یکی از بهانه های ممانعت از ازدواج دانست و تصریح کرد: بین زوج میتواند عقدی صورت بگیرد و سپس درسشان را بخوانند تا زمینه عروسی‌شان فراهم شود. والدین مانع تراشی نکنند. مهریه‌های سنگین سنت پیامبر (ص)، امیرالمونین (ع) و فاطمه زهرا (س) نیست.

خطیب جمعه کازرون با انتقاد از برخی مانع تراشی‌ها در مسیر ازدواج جوانان گفت: برخی با ازدواج فرزندانشان و مراسمات انچنانی می خواهند کسب آبرو و فخر فروشی کنند. برخی به دنبال موقعیت مالی و کسب ثروت پدر دختر قدم می گذارند. معلوم است که این ازدواجها پابرجا نخواهد بود.

وی با بیان اینکه دولت، مجلس و بانک‌ها برای امر ازدواج، تسهیلات بیشتری بدهند تاکید کرد: یک زوج جوان نباید برای چند میلیون وام چندسال در نوبت باشند. در جاهایی مقادیر زیادی تسهیلات میدهند و پس نمی‌گیرند و یا پس نمی‌دهند، اما برای جوانان مشکلات فراوانی برای اخذ وام وجود دارد.

 

امام جمعه کازرون با اشاره به اینکه شرایط فعلی کشور شرایط سخت و حساسی است و نظام اسلامی ما در یک گردنه بسیار حساس و در عین حال خطرناک به سر می‌برد، تصریح کرد: امروز دنیای کفر با تمام قدرت در مقابل نظام اسلامی قرار گرفته است.

حجت الاسلام خرسند ادامه داد: دشمن یک جنگ همه جانبه فرهنگی، سیاسی و اقتصادی را شروع کرده و وضعیت امروز ما مانند دوران جنگ احزاب در سال پنجم هجری است که دشمن با تمام ظرفیت از طوایف مختلف به میدان آمده است.

وی با اشاره به جنگ احزاب در دوران پیامبر اسلام یادآور شد: دشمنان در آن جنگ امدند مدینه را محاصری کردند. پیامبر برای پیشگیری بنا به پیشنهاد حضرت سلمان فارسی صحابه بزرگ پیامبر، خندقی را حفر کردند و دشمن پشت این خندق زمینگیر شد.

خطیب جمعه کازرون ادادمه داد: در آن جنگ از نظر تجهیزات و نفرات، توازنی بین دو جبهه نبود. آنها با تجهیزات و افراد لازم بودند اما مسلمانان در نهایت فقر قرار داشتند. دشمنان دیدند راهی برای پیشروی ندارند، پس به عوامل نفوذی روی آوردند که باعث شد عده‌ای روحیه خود را ببازند. منافقین هم در بین لشکر پیامبر زمزمه می کردند که کار تمام است و تسلیم شویم. از طرفی پیامبر (ص) می‌فرمودند که نصرت الهی می آید و نصرت الهی هم آمد.

وی اضافه کرد: چون مسلمانان مقاومت کردند خداوند می گوید که لشکری برای یاری شما آوردیم و آن باد بود. که تمام خیمه و تجهیزات مشرکین را در هم پیچید. ضمن این امداد خداوند، از یک‌سو سرمای سوزان و از طرفی حماسه ماندگار امیرالمونین باعث شد روحیه مشرکین و کفار تضعیف شده و شکست بخورند. سپس پیامبر با این پیروزی قصد عمره کرد و آن عمره زمینه ساز فتح مکه شد.

امام جمعه کازرون رمز موفقیت را استقامت و اطاعت از رهبری دانست و تصریح کرد: رمز موفقیت مسلمانان هم در جنگ احزاب این بود که از پیامبر اطاعت کردند. همه باید منیت‌ها را کنار گذاشته و حول اطاعت از رهبری، مراقب توطئه‌های دشمن باشند. مراقب تحریک‌های مختلف دشمن از جمله موضوع گرانی باشیم. گرانی را خود شما دشمنان برای ایران انجام دادید. شما که دارو، لوازم پزشکی و حتی هواپیمای مسافربری را تحریم می کنید، می آیید برای ملت ایران اشک تمساح میریزید؟

خطیب جمعه کازرون با تاکید بر اینکه مسوولان باید به وظیفه‌شان به خوبی عمل کنند افزود: وزرا و مسوولین ما باید رختخواب‌هایشان را در اتاق کارشان بیندازند و استراحت را کنار گذاشته و با فساد مبارزه قاطعانه کنند و فرقی نمی‌کند حال هر مفسدی منتسب به هر جریان و حزبی باشد. برخوردها باید قاطعانه و با سرعت باشد.

وی با تاکید بر افزایش مردم‌داری مسوولین اذعان کرد: توجه به مردم بویژه اقشار ضعیف باید بیشتر شود. در روستاها خانواده‌هایی را داریم که با همین مقدار اندک یارانه و کمکهای بهزیستی زندگی خود را می‌گذرانند.

حجت الاسلام خرسند با بیان اینکه امروز مردم ما به ریال حقوق می‌گیرند اما به دلار خرج می‌کنند تاکید کرد: هرکس برای خود قیمتی می‌گذارد و می‌گویند دلار افزایش پیدا کرده اما سازمان‌های نظارتی باید برخورد جدی‌تری داشته باشند و اجازه ندهند عده‌ای که می‌خواهند یک شبه میلیاردر شوند، خون مردم را در شیشه کنند.

وی با انتقاد از برخی از این سیاسیون کج اندیش که به جای حمله به دشمن، نیروهای مسلح را مورد تهاجم قرار می‌دهند گفت: بدانید ریشه همه این دشمنی ها به استکبار جهانی و در راس ان امریکا برمی‌گردد. باید نقد منصافانه کرد و امروز فصل همکاری و همدلی است.

امام جمعه کازرون از همه مسوولان و سه‌قوه خواست تا از اقدامات خود گزارش دهند و اظهار داشت: بیایند بگویند که این جلسات مشترکی که گرفته اند چه دستاوردهای ملموسی برای مردم داشته است. مردمی که حامی دولت و مجلس بودند قطعا اگر ببینند که مسوولانشان خدمت می‌کنند حمایتشان را ادامه می‌دهند.

خطیب جمعه کازرون با اشاره به آتش زدن مجسمه سلمان فارسی در کازرون این کار را بسیار زشت و سخیف  دانست و تصریح کرد: این وسط دشمن می آید از عواطف قومی و قبیله ای سوءاستفاده می‌کند. مثلا در همین شهر چند روز گذشته شاهد کار بسیار زشت و سخیف بودیم که مجسمه ای منتسب به حضرت سلمان است، آن را اتش زدند. کسی که این کار را کرده نه ایرانی است نه مسلمان، چون انسان به اعتقادات مذهبی هیچ مردمی نباید توهین کند.

وی ادامه داد: سلمانی که موجب افتخار است. که مقام معظم رهبری در سفر به کازرون فرمودند که نگویید که سلمان از ایران است، بلکه بگویید ایران از سلمان است. آنهم کسی که به درجه اهل البیتی پیامبر می‌رسد. گرچه نیروهای انتظامی و قضایی باید در انجام وظایف خود هم برای پیشگیری و هم پیگیری کسانی که این اقدامات را انجام می‌دهند بهتر عمل کنند. از طرفی نیز برای ریشه یابی تحلیل‌های آبکی نباید بشود. که اینگونه تحلیلات هرچند از سر دلسوزی باشد، ضررش از اصل این کار کمتر نیست.

حجت السلام خرسند با اشاره به اینکه امروز دشمن با سیاه نمایی می‌خواهد به اهدافش برسد، گفت: همه باید مراقب باشند که در زمین دشمن بازی نکنند چرا که جمهوری اسلامی با مدد الهی از این مقطع حساس عبور خواهد و مشکلات حل خواهند شد.

پس از اقامه نمازجمعه، نمازگزارن با توجه به حضور امام جمعه کازرون در مراسم حج بیت الله الحرام امسال، وی را بدرقه کردند. همچنین به برندگان مسابقه‌ای به مناسبت سالروز اقامه اولین نماز جمعه در کشور هدایایی اهدا شد.

مطالب مشابه
دیدگاه ها