نمایش نوار ابزار

سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷

به مناسبت روز خبرنگار و به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان؛


مراسم تقدیر از خبرنگاران شهرستان کازرون برگزار شدبه گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه کازرون، به مناسبت روز خبرنگار مراسم تقدیر از خبرنگاران و اصحاب رسانه با حضور امام جمعه کازرون و به همت و میزبانی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان در دفتر امام جمعه این شهر برگزار شد.

در این مراسم علی مرحمتی سرپرست اداره فرهنگی و ارشاد شهرستان کازرون ضمن تبریک به اهالی رسانه، در جهت حمایت هرچه بیشتر ادارات شهرستان از نشریات کازرون گفت: توقع داریم که با کمک فرمانداری شهرستان، ادارات مشترک دریافت نشریات محلی شهرستان باشند.

در ادامه حجت السلام خرسند امام جمعه کازرون با اشاره به موقعیت حساسی کنونی کشور و نقش بسیار زیاد مطبوعات بیان داشت: بیشترین کاری که رسانه ها و مطبوعات می توانند انجام دهند، امیدآفرینی به مردم است. چرا که دشمن با دروغ و شایعات خود در حال القای این تفکر است که انگار شیرازه کارها در کشور از هم پاشیده است و از طرفی هیچ راهکاری هم بیان نمی کنند. بیان مشکلات خیلی هنرنمایی نیست، بلکه هنر در بیان راهکار است.

وی افزود: همه به مشکلات واقفند و قابل پیش بینی هم بوده است. نامگذاری های چندسال اخیر را نگاه کنیم می‌بینیم که مقام معظم رهبری بر تلاش، کار و اقتصاد تاکید داشته اند که نشان دهنده این است که رهبری می‌دانسته‌اند که مشکل اصلی کشور اقتصاد است و دشمن میخواهد از این راه ضربه بزند که تا حدی هم متاسفانه ضربه زده است. بالاخره میدان جنگ است و تلفاتی دارد.

امام جمعه کازرون با بیان اینکه در مطبوعات مشکلات و راه حل ها گفته شود گفت: اگر دولتمردان و مسولان سه قوه به وظایف خود عمل کنند، مشکلات کشور حل خواهد شد. امیدآفرینی، ارایه راه حل و بیان مشکلات منطقی باشد نه لجوجانه و یا بخاطر همفکر بودن انتقاد نکنیم و عدالت را زیر پا بگذاریم.

حجت الاسلام خرسند با تاکید بر پرهیز از مسایل تفرقه انگیز و قومیت گرایی متذکر شد: امروز دامن زدن به این مسایل در کشور سم است. که متاسفانه در شهرستان خودمان نیز نمونه آن را داشتیم. اینکه مسائلی بیان شده در موضوع تقسیمات کشوری، باید آن را به قانون، منطق و استدلال واگذار کنیم. اما متاسفانه در هر دو طرف هم دیدیم که عده‌ای بی تقوایی و توهین کرده و تهمت زدند.

وی اضافه کرد: حال چه اینکار بشود چه نشود، ما بیاییم بین مردم دو منطقه اختلافی بیندازیم که خدای نکرده معلوم نیست چه سرنوشتی دارد که شاید در کوتاه مدت فوایدی برای کسانی داشته باشد، اما در دراز مدت چیزی جز ضرر ندارد.

امام جمعه کازرون با بیان اینکه نشریات نباید عامیانه تیتر و مطلب بنویسند، بلکه باید عالمانه عمل کنند تصریح کرد: باید عواقب هر حرف را در نظر بگیریم که آیا انعکاس آن موجب التهاب جامعه می‌شود یا نه. خدا رحمت کند مرحوم شفیعی، شبی برای تعیین تکلیف برای چاپ مطلبی اختلافی بین دو ارگان به حضور بنده امد تا مبادا انتشار آن مطلب موجب بیشتر شدن اختلافات شود.

وی ادامه داد: نیاز است که این روحیه انقلابی را همه مردم داشته باشند. باید ببینیم مطلبی که نوشته می‌شود چه تبعاتی دارد، هرچند اگر تشویق هم شویم باید مراقب باشیم. این سانسور نیست، این احتیاط است. آزادی به این نیست که ما هرچیزی را بنویسیم و همچنین عمل به احتیاط هم یک توصیه اخلاقی است که باید در فضای فعلی کشور و شهرستان رعایت شود.

حجت الاسلام خرسند انتقاد را یکی از موارد لازم برای جامعه دانست و خاطر نشان کرد: از طرفی نیز باب انتقاد نباید بسته شود، چرا که افزایش چاپلوسی را به دنبال دارد. در نتیجه مسوول احساس معصومیت می کند و دیکتاتوری و خودرایی را به دنبال دارد.

وی افزود: بارها به مسوولین گفته‌ایم که رسانه‌های منتقد خود را بیشتر تحویل بگیرید چرا که انها دلسوزترند. انتقاد بکنید و از اخم مسوولین نهراسید. ببینید کدام اداره کارش را به خوبی انجام می‌دهد و یا دارای نقد است، به مردم معرفی کنید. این انتقادات تضعیف نظام نیست. بله آن چارچوب نظام هست که باید حراست کرد و با انتشار تنها اخبار منفی آن را تضعیف نباید کرد. که لازم هست هم اخبار امیدوار کننده و هم انتقادات را به گوش مردم برسانید.

امام جمعه کازرون با اشاره به مطالبه‌گری پروژه های نیمه تمام شهرستان گفت: در شهرستان ما پروژه‌هایی داریم و کلنگ هایی زده شده که نیمه تمام رها شده که این ها باید مطالبه گری شود. وقتی استاندار محترم به کازرون آمدند، گفتند که نمیدانستیم پروژه های نیمه تمام است و در حق کازرون ظلم شده است. خب این ظلم که استاندار محترم هم اشاره کردند باید بیان شود.

حجت الاسلام خرسند با اشاره به ماجرای اتش زدن مجسمه حضرت سلمان بیان داشت: کار بسیار زشتی بوده که معلوم است عاملان آن به مبادی اخلاقی پایبند نبوده اند چرا که در اسلام داریم که به مقدسات مشرکین هم نباید توهین کرد. مهم نیست سلمان از کدام شهر است، مهم این است که یک ایرانی به حضور پیامبر می رود و جزء اهل بیت و نزدیکان خاص پیامبر می‌شود.

وی ادامه داد: تفاوت حضرت سلمان با دیگر صحابه این بود که برای بقیه اسلام آمد و آنان را مسلمان کرد، اما ایشان خودش به دنبال اسلام رفت. حال شاید کسانی از سر دلسوزی مطاابی می نویسند و آسمان به زمین می بافند که چرا اتش زده شد و برخی اقدامات مثل کنگره را به این بهانه زیر سوال می برند. خب به خود پیامبر و اسلام هم توهین شده است. انا برای ریشه یابی باید عالمانه ریشه یابی شود نه تنگ نظرانه.

امام جمعه کازرون با توصیه به مطبوعات در جهت ارتقای فرهنگ شهرستان اذعان داشت: شما عزیزان هم نقش مثبت می توانید داشته باشید و هم نقش منفی. خودتان با هم درگیر نشوید، البته تعدد مطبوعات خوب است اما در بین خود نیز اعتدال را رعایت کنید و سیاه نمایی بین نشریات صورت نگیرد. در مسائل بخش ها و شهرهای اطراف هم توجه شود و فقط مسائل مرکز شهرستان را منتشر نکنند. سعی کنیم فرهنگ مطالعه جا بیوفتد و مطالبی بنویسیم که مردم جذب شوند و این فرهنگ ارتقا یابد.

وی با درخواست از فرمانداری کازرون در جهت حمایت بیشتر از مطبوعات گفت: فرمانداری کمک کنند و حمایتی از مطبوعات داشته باشند و مبلغی را در این مورد اختصاص دهند. مدیران ادارات نیز باید حمایت کنند. الان در تهران هم روزنامه‌های کثیرالانتشار هم کم می آورند، لذا باید از ظرفیت شهرستان استفاده کرد و شرکت های دولتی و خصوصی باید کمک کنند تا مقداری از مشکلات عزیزان در مطبوعات برطرف شود.

مطالب مشابه
دیدگاه ها