نمایش نوار ابزار

جمعه ۵ مرداد ۱۳۹۷

خطبه 5 مرداد 97؛


تریبون نماز جمعه تریبون مطالبه گری است/  امام جمعه وظیفه دارد به وقتش تشویق و به وقتش توبیخ و هشدار دهد/ راه حل غلبه بر مشکلات، مقاومت، وحدت و تکیه بر توانمندی‌های داخلی استبه گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه کازرون، حجت‌الاسلام محمد خرسند امام جمعه این شهر در خطبه نماز جمعه (۵ مرداد ۹۷) با اشاره به ۵ مرداد سالروز اولین اقامه نماز جمعه در تهران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با حکم حضرت امام (ره) و به امامت مرحوم ایت الله طالقانی این روز را گرامیداشت.

امام جمعه کازرون با اشاره به سالروز عملیات موفقیت‌آمیز مرصاد اظهارداشت: در این عملیات منافقین با حمایت صدام به خیال فتح سه روزه تهران، با امکانات فراوانی از مرزهای غربی به میهن عزیز تهاجم کرده و جنایات فراوانی از جمله حمله به بیمارستان و کشتار بیماران و کودکان انجام دادند که این روز به عنوان لکه ننگی برای منافقین و حامیانشان ماندگار شد و با کمین رزمندگان اسلام، منافقین تار و مار شدند.

وی افزود: برخی منافقین دستگیر و اعدام شدند اما متاسفانه دیدم که سال گذشته کسانی برای منافقین اشک ریختند، در حالی که بدترین جنایات را علیه مردم ایران انجام داده بودند. حداقل اینکه آنها جاسوسی علیه ایران کردند و همانطور که در هرجای دنیا اینچنین باشد، آنها را اعدام می کنند، که علاوه بر این منافقین ۱۷ هزار ایرانی را کشتند. و اکنون هم میبینیم که این گروهک تروریستی حتی با داعش و هر کشور مستکبر غربی یا عربی همکاری کرده است.

حجت الاسلام خرسند همچنین با گرامیداشت روز اهدا خون گفت: لازم است مردم هم برای سلامتی خود و هم برای کمک در حوادث مختلف به اهدای خون یپردازند تا از خونها برای نجات بیماران استفاده شود. لذا اهداء خون سنت خوبی است که لازم است عزیزان به آن اهتمام داشته باشند.

 

خطیب جمعه کازرون با اشاره به مواضع اخیر رئیس جمهور گفت: رییس جمهور در سفر به اروپا در رابطه با صادرات نفت موضع کشور را به صراحت اعلام کرد، که این موضع انقلابی دوبار مورد توجه و عنایت رهبری قرار گرفت و فرمودند که سخنان رییس جمهور سیاست و رویکرد نظام اسلامی است. اگر آمریکایی ها دارند تلاش میکنند و فکر میکنند که نفت جمهوری اسلامی را به صفر برسانند، بدانند اگر ایران نتواند روزی نفت را از خلیج فارس صادر کند، هیچ کشور دیگری هم نخواهد توانست و این موضعی اصولی است.

وی ادامه داد: اینطور نیست که فقط تنگه هرمز در اختیار ما باشد، کما اینکه دیدیم روز گذشته کشتی نظامی عربستان در تنگه باب المندب مورد اصابت موشک قرار گرفت و عربستان اعلام کرد که دیگر از این تنگه نفت صادر نخواهد کرد. خب کشوری همچون یمن که اینگونه می تواند اقدام کند، جمهوری اسلامی می تواند بغل گوششان هم علیه‌شان اقدام کند و قدرتش محدود به خلیج فارس نیست.

حجت الاسلام خرسند با یادآوری اینکه سه سال پیش که سربازان آمریکایی در خلیج فارس توسط دلاوران نیروی دریایی سپاه دستگیر شدند تا حد بسیاری ترسیده بودند افزود: با این وضعیت و تعدادی سرباز عیاش با جمهوری اسلامی می‌خواهید وارد جنگ شوید؟

وی با اشاره به سخنان سردار سلیمانی که گفت ما ملت امام حسین (ع) و شهادتیم و ما مرد این میدانیم، اگر شما مرد میدانید بیایید اظهارداشت: لازم نیست نیروهای مسلح ما بیایند، سپاه قدس حریف شماست، پس بنابراین بدانید همانطور که سردار سلیمانی گفت، جنگ یعنی نابودی تمام امکانات آمریکا.

امام جمعه کازرون راهبرد جمهوری اسلامی ایران را مقاومت عنوان کرد و گفت: رییس جمهور هم با اقتدار صحبت کردند که که در مقابل امریکا امروز سخن گفتن معنایی جز تسلیم ندارد و مردم ایران تسلیم نمی شوند و در این شرایط نترسیده و تا آخرین قطره خونمان در برابر آنها می ایستیم. که این مواضع مورد تایید مقام معظم رهبری، مردم و خانواده شهدا قرار گرفت.

وی افزود: این مقاومت مردم ایران بود که در جنگ ۳۳ روزه الگو شد و اسرائیل شکست خورد. این مقاومت است که به مردم یمن، سوریه و مبارزان افغانستان روحیه می دهد. لذا راه حل غلبه بر مشکلات، مقاومت و وحدت است و همچنین با تکیه بر توانمندی‌های داخلی، به مدد الهی مشکلات حل می‌شود.

خطیب جمعه کازرون با بیان اینکه در مبارزه با مفاسد و اجرای عدالت باید جدی‌تر عمل کرد اظهارداشت: امروز بهترین راه مبارزه با آمریکا، تقویت تولید داخلی، ایجاد اشتغال، مبارزه با رانت‌خواری و مفاسد است.

وی گفت: امید آمریکا به این مفاسد و بی‌عدالتی است، چنانچه مسوولان‌شان این‌چنین با ملت ایران سخن می‌گویند که با این لحن‌ها ملت ایران کینه آمریکا را به دل می‌گیرد و از شعار مرگ ‌برآمریکا دست نمی‌کشند.

 

حجت السلام خرسند با اشاره به پنجم مرداد، سالروز اولین اقامه نماز جمعه اظهارداشت: یادی میکنیم از مرحوم ایت الله طالقانی و شهدای محراب و همچنین ایت الله ایمانی امام جمعه اسبق این شهرستان که ۲۳ سال در این سنگر تلاش کرده و زحمت کشیدند. همچنین یادی کنیم از ائمه جمعه موقت شهرستان که از دنیا رفتند، شهید دانشجو و مرحوم شیخ عباس توانی و تشکر می کنیم از امام جمعه سابق حضرت آیت الله بنیادی که ایشان هم به مدت ۶ سال امر خطیر امامت جمعه را به عهده داشتند و برای سلامتیشان دعا می کنیم. همچنین از ائمه جمعه موقت که زحمت می کشند، حجت الاسلام عزمی و حجت الاسلام صحرایی تشکر می کنیم.

امام جمعه کازرون در بیان اهمیت نماز جمعه ابراز داشت: نماز جمعه به فرموده امام (ره) از برکات حق تعالی به ملت ایران است. به فرموده مقام معظم رهبری نماز جمعه یک قرارگاه معنوی بصیرت و اخلاق است. ایشان فرمودند که ما در حال جنگیم منتهی جنگمان نظامی نیست. جنگ اعتقادی، معنوی و سیاسی است. باید دفاع کنیم، دفاع هم قرارگاه نیازدارد و نماز جمعه یکی از این قرارگاه هاست.

وی اضافه کرد: تفاوت نماز جمعه با نماز جماعت در همین است که یک قرارگاه برای جنگ فرهنگی، اعتقادی و سیاسی است و فرمانده این قرارگاه به فرموده مقام معظم رهبری، امام جمعه است. امام جمعه وظیفه هدایتگری، بصیرت و امید بخشی، جذب حداکثری و دفع حداقلی، صیانت از حقوق مردم و مردم‌داری دارد.

خطیب جمعه کازرون با اشاره به سخنان امام راحل که فرمودند منصب امامت جمعه یعنی تماس روحانیت با مردم، گفت: امام جمعه باید حکم پدری نسبت به همه مردم و سلیقه‌ها داشته باشد. امام جمعه باید مطالبات مورد نیاز مردم را بشناسد و مطرح کند. که نکته اختلافی همین است و برخی مسوولان و افراد از امام جمعه گلایه دارند. خب مسلما امام جمعه وظیفه دنبال کردن خواست مردم را دارد.

حجت الاسلام خرسند تریبون نماز جمعه را تریبون مطالبه گری دانست و گفت: امام جمعه وظیفه دارد به وقتش تشویق کرده و به وقتش توبیخ و هشدار دهد. اما برخی توقع تمجید و مداحی را از این تریبون دارند. البته امام جمعه هم بشری است و اشتباه و کم و زیادی هم می کند که احتیاج به تذکر و نصیحت دارد و البته انتقادپذیر هم باید باشد.

وی افزود: می‌گویند چرا امام جمعه فلان مطلب را از تریبون گفت. خب حتما احساس وظیفه کرده و اگر مطلبی نگفت، باید به او توضیح داد تا اگر احساس وظیفه کرد بیان کند.

امام جمعه کازرون گفت: در قضایای ماه رمضان شهرستان بنده اگر جایی ورود کردم، براساس وظیفه شرعی بوده، نه قصد تضعیف بوده نه بالابردن یا زمین زدن کسی. مردم مطالباتی داشتند و باید در مجرای صحیح خودش رسیدگی می شد که متاسفانه پاسخگویی به موقع و جواب به این مطالبات از سوی مسوولان صورت نگرفت.

وی در ادامه اضافه کرد: آیا امام جمعه باید بنشیند تا جریان‌های معاند عرصه را بدست بگیرند؟ خب امام جمعه برای ایجاد آرامش آمد بین مردم و از مردم تقاضاهایی داشت و مردم پذیرفتند. این وسط ایرادهایی هم بوده و نمیخواهم بگویم که امام جمعه هیچ ایرادی نداشته، اما اینطور نیست که هیچ دستگاه و مسوولی ایرادی در کارش نبوده و همه ایرادها به امام جمعه برگردد. خب این بی انصافی است. طبق فرمایش امام (ره) و مقام معظم رهبری، امام جمعه منصب تماس روحانیت با مردم است و مطالبه گر چیزی است که مردم توقع دارند.

حجت الاسلام خرسند گفت: همچنین از طرفی هروقت مسوولین کار ارزشمندی را انجام می دهند همانطور که دیدیم هفته گذشته میز خدمت را به مصلی اآوردند، دیدیم کار خوبی است و ما هم تقدیر کردیم. انشاله این کارها بیشتر شود و مسوولین در مساجد، مراسم ها و نماز جمعه بیشتر بین مردم بیابیند. اگر هم ببینیم جایی وظیفه ای را انجام نمی دهند، تذکر می دهیم. این تذکرات و انتقادات هم دوستانه و از سر دلسوزی است.

لازم به ذکر است که در پایان نماز جمعه نمایشگاه عکسی شامل تصاویری از اقامه نماز، ائمه جمعه و شهدای خادم در ستاد اقامه نماز جمعه کازرون برگزار شد.

مطالب مشابه
دیدگاه ها