نمایش نوار ابزار

شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷


مراسم تکریم حضرت شاهچراغ (ع) و سیدمحمد بن ابراهیم مجاب (ع) در کازرون برگزار شدبه گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه کازرون، مراسم تکریم حضرت احمد بن موسی شاهچراغ (ع) و امامزاده سیدمحمد بن ابراهیم مجاب ع (سیدمحمد کاشی) در مسجد سیدمحمد کاشی کازرون و بمناسبت ولادت حضرت شاهچراغ (ع) و دهه کرامت برگزار شد.

در این مراسم حجت الاسلام خرسند امام جمعه کازرون ضمن بیان مسائل هجرت امام رضا (ع) و امامزادگان به ایران تصریح کرد: مامون فکر می کرد که می تواند مانع از برکت حضور امام رضا (ع) در بین شیعیان شود و ایشان را با اجبار به توس آورد، در صورتی که تقدیر خدا به گونه ای دیگر رقم خورد.

وی افزود: حضور امام رضا (ع) در ایران باعث شد که سادات بزرگوار به عنوان دیدار و زیارت علی بن موسی الرضا (ع) از مدینه به سمت ایران هجرت کنند.

امام جمعه کازرون ادامه داد: دو کاروان حرکت کرد که یکی کاروان حضرت معصومه (س) بود که به نیت حرکت به سمت خراسان آمد. خداوند عنایتی به ایشان داشت که به هیچ امامزاده دیگر نداشت.

وی اضافه کرد: کاروان دیگری که حتی ۱۵۰۰۰ نفر ذکر کرده اند، به سرپرستی حضرت شاهچراغ (ع) بود. ایشان در مسیری خود به شیراز آمدند و خبر شهادت امام رضا (ع) را شنیدند و حاکم بنی عباس در فارس ایشان را نیز به شهادت رساندند.

حجت الاسلام خرسند با اشاره به حضور امامزاده معروف به سیدمحمد کاشی در کازرون بیان داشت: یکی از امامزادگان بزرگوار که به برکت امام رضا ع در ایران حضور دارند، امامزاده سید محمد بن ابراهیم مجاب بن محمد بن موسی الکاظم (ع) معروف به امامزاده سید محمد کاشی است که در جوار قبر مطهرشان قرار داریم. ایشان جزء کسانی بوده که در کاروان احمد بن موسی (ع) حضور داشته است.

وی در رابطه با عظمت شاهچراغ (ع) گفت: مرحوم شیخ مفید در کتاب ارشاد می‌گوید احمد بن موسی انسان بزرگوار، جلیل القدر و با تقوا بود. پدرش او را بسیار دوست می داشته و او را بر فرزندان دیگرش مقدم می داشت.

امام جمعه کازرون با اشاره به نیاز انسان به اهل بیت علی‌الخصوص در جامعه امروز ابراز داشت: هنوز آنطوری که شایسته است، قدر امامزادگانمان را نمی دانیم. شاید خیلی از ما مکرر به شیراز می رویم، اما توفیق زیارت قبر احمد بن موسی (ع) را پیدا نمی کنیم. اهل بیت نورند و ما به آنها بویژه با توجه به مشکلات و مسائل در جامعه امروزی نیاز داریم. لذا سعی کنید هروقت شیراز می روید، از توفیق زیارت این بزرگوار بهره مند شوید.

وی ضمن اشاره به ولایتمداری حضرت شاهچراغ (ع) اذعان داشت: با وجود اینکه مردم برای بیعت با احمد بن موسی (ع) به ایشان مراجعه کردند، حضرت شاهچراغ (ع) در عین ولایتمداری و با وجود اینکه از لحاظ سنی از برادر خود امام رضا (ع) بزرگتر بودند، گفتند که خداوند علی بن موسی (ع) را بر من مقدم داشته و ایشان امام و جانشین پدرم هستند.

حجت الاسلام خرسند با اشاره به فرقه واقفیه عنوان کرد: یکی انشعاباتی که در شیعه بوجود آمد به نام واقفیه بود. پیرو آن افرادی هستند که امامت را تا امام هفتم قبول دارند. چرا که یکسری امانات امام موسی بن جعفر (ع) دست شان بود و پس از شهادت ایشان، برای تصاحب امانات گفتند ما بعد از ایشان امام نداریم و پول‌ها و امانات را نزد خود نگه داشتند.

وی ادامه داد: شخصیتی مثل احمد بن موسی الکاظم (ع) که زمینه ادعای امامت هم داشت، این ادعا را نکرد و خود را در بیعت امام رضا ع قرار داد. بعد هم به عشق زیارتش به سمت خراسان حرکت کرد و در نزدیکی های شیراز به شهادت رسید. که پس از چندین سال قبر ایشان نمایان شد. به طروی که مردم دیدند شبها قبر ایشان نورانی است. پس از حفر به بدن سالم حضرت احمد بن موسی (ع) رسیدند و دیدند که انگشتری با نام مبارکشان در انگشت‌شان بود.

امام جمعه کازرون با تاکید بر اینکه امامزادگان نور هستند و ما نیازمند توسل به ایشان هستیم بیان کرد: ما باید به توکل به خداو توسل به اهل بیت مشکلاتمان را حل کنیم. مملکت ما به برکت اهل بیت مقتدر است نه بخاطر ما، وگرنه مسوولین که اشتباه می کنند. خیلی از مشکلات در مملکت، از اشتباهات مسوولین است.

حجت الاسلام خرسند با اشاره به هدف دشمن در ایجاد فاصله بین مردم و اهل بیت تصریح کرد: دشمن می خواهد زشتی و زیبایی ها را برعکس جلوه دهد. زشتی های دوران طاغوت را می گویند زیباست و زیبایی های نظام اسلامی را می گویند زشت است. ما تنها مملکتی هستیم که روی کره زمین با افتخار به ولایت امام علی ع شهادت می‌دهد. در عربستان و عراق با وجود مدفن معصومین، مذهب رسمی شیعه نیست. تنها کشوری که مذهب رسمی اش شیعه اثنی عشری است و افتخار می کند به ولایت چهارده معصوم، ایران است. می خواهند این را از ما بگیرند.

وی افزود: دشمن می خواهد اهل بیت و اسلام را از ما بگیرد و چه چیزی را جای آن بگذارد. ایران اگر ایران است به برکت اسلام و اهل بیت است وگرنه این ایران را ایرانستان کرده بودند، کما اینکه اکنون نیز به دنبال همین هستند. رسما هم اعلام کردند که در سوریه و عراق جنگ راه انداختیم که بعد به ایران بیاییم. آنها صدام را برداشتند که جانوری بدتر از آن را به جان ایران بیندازند، اما اراده خداوند به گونه دیگری بود و به طور نمونه حماسه اربعین متولد می شود.

امام جمعه کازرون با تاکید بر دانستن قدر امنیت گفت: البته مسوولین باید تلاش کنند و با بی عدالتی ها مبارزه کرده و مشکلات حل شود. اما ما علی‌رغم همه این مشکلات، امنیت داریم. این امنیت نعمت کمی نیست و باید قدرش را بدانیم و شاکر خداوند باشیم.این امنیت به برکت امامزادگان و اهل بیت عصمت هست.

مطالب مشابه
دیدگاه ها