نمایش نوار ابزار

جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷

خطبه 29 تیر 97؛


راه‌اندازی هرچه سریعتر سد نرگسی و تونل دیکانک برای شهرستان کازرون اهمیت دارد/ برخی مسوولان بوشهر حرف‌های تحریک کننده نزنند، در حق آن‌ها کوتاهی نشده است/ حل مشکلات کشور توسط دولتمردان و در وحدت قوای سه‌گانه استبه گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه کازرون، حجت‌الاسلام محمد خرسند در خطبه‌های نماز جمعه امروز (۲۹ تیر ۹۷) این شهر با اشاره به امروز ۶ ذیقعده روز بزرگداشت حضرت احمد بن موسی الکاظم حضرت شاهچراغ گفت: استان فارس توفیق میزبانی مرقد مطهر این امامزاده بزرگوار را دارد و شیراز و فارس به برکت وجود این بزرگوار و برادران بزرگوارش سومین حرم اهل بیت در ایران اسلامی است.

وی افزود: دهه اول ذیقعده دهه کرامت است که آغازش ولادت حضرت معصومه (س) و پایانش ولادت حضرت امام رضا (ع) است که همه این اعیاد و مناسبت ها را به حضور شما شیعیان تبریک عرض می کنم.

امام جمعه کازرون با توجه به ارتحال آیت الله حدائق در هفته گذشته بیان داشت: ایشان یکی از علمای بزرگ استان و شیخ العلمای شیراز بودند. عالم وارسته‌ای که انسان با درک محضرشان به یاد خدا می افتاد و این از ورع شان بود. ایشان ریشه از همین شهر و دیار داشته و ساکن در شیراز بودند. انشاله شب چهارشنبه هم مراسمی هم به جهت شب میلاد امام رضا (ع) و هم تکریم این عالم بزرگوار برگزار می شود.

خطیب جمعه کازرون ضمن اشاره به دیدار هیئت دولت با مقام معظم رهبری اظهارداشت: با توجه به جایگاه رفیع رهبری که سیاستگذاری کلان نظام است و ساماندهی حرکت قوای کشور را رهبر معظم انقلاب ترسیم می کنند، این جلسه بنا به دعوت معظم له صورت گرفت. معظم له حل مشکلات کشور را توسط دولتمردان و وحدت و همدلی قوای سه‌گانه می‌دانند.

حجت الاسلام خرسند با بیان اینکه دشمن با ایجاد تردید، یاس و ناامیدی می‌خواهد مردم را دلسرد کند گفت: دشمن در جامعه القا می‌کند که نظام به مشکل برخورده و قوای سه‌گانه نمی‌‌توانند مشکلات را حل کنند و مردم باید منتظر یک معجزه‌گر باشند. همچنین بعضا این سوال رامطرح می کنند که چرا رهبر معظم انقلاب به قضیه ورود نمی کنند.

وی ادامه داد: نظام ما سازمانی دارد که با انتخاب مردم شکل می گیرد و منتخبان مردم وظایف و اختیاراتی دارند. بنا نیست که رهبر انقلاب وظایف دولت و مجلس را انجام دهد.

امام جمعه کازرون با اشاره به بیانات رهبر انقلاب در جلسه با دولتمردان پیرامون فساد و مشکلات گفت: ایشان دولت را تشویق کردند و بعد درخواست کردند که دولت باید حمایت بشود. در مبارزه با فساد فرمودند که ابتدا با فساد و عنصر متخلف برخورد شده و سپس به طور شفاف اطلاع رسانی بشود. یعنی در هر دستگاه که فسادی رخ می دهد، خود آن دستگاه باید وارد شده و اقدام و برخورد کند.

وی با اشاره به تهیه نقشه راه برای اقتصاد با ثبات در بیانات رهبر انقلاب گفت: نکته دیگری که ایشان تاکید کردند، تهیه نقشه راه برای اقتصاد با ثبات است که هم مردم و هم فعالان اقتصادی تکلیف خود را بدانند. بالاخره هم مردم و هم سرمایه گذاران باید بدانند اقتصاد دارای ثبات است. لذا اولین و مهمترین کار دولت، تهیه نقشه راهی برای اقتصاد با ثبات است.

خطیب جمعه کازرون با بیان اینکه رهبر انقلاب بر این نکته که مسوولان دولتی با مردم ارتباط نزدیک برقرار کنند تاکید دارند اظهارداشت: مسوولان بین مرد بیایند و به طور شفاف پروژه های دشمن برای ضربه زدن به نظام و مردم را برای مردم بیان کنند زیرا اکنون دشمن از طریق اقتصاد می‌خواهد مشکل بوجود بیاورد.

حجت الاسلام خرسند با تشکر از عوامل برگزاری میز خدمت که امروز در مصلی نماز جمعه برگزار شد گفت: دولتمردان بدون پرده باید بین مردم بیایند. در همینجا از فرماندار محترم و همه روسای ادارات که بدون واسطه و موانع اداری بین مردم آمدند تشکر می کنم. وزرا و استانداران، نمایندگان و روسای دستگاههای قضایی هم بیایند. این حق مردم است که دسترسی اسان به مسوولین و خدمت‌گزارانشان داشته باشند و با حضور مردم است که انسان مشکلات را بدون واسطه درک می‌کند.

امام جمعه کازرون با بیان اینکه همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند نباید مسایل کشور را به برجام گره بزنیم افزود: اینکه که بگوییم تحریمها برداشته می شود یا نه، همین اشتباهی که در گذشته شد و چندسال سرنوشت کشور را به برجام پیوند زدیم. امروز با منطقی که حاکمیت امریکا و اروپا دارد، نشان داده‌اند که اهل برداشتن تحریمها نیستند. آمریکا که روزبه روز تحریمها را بیشتر میکند و اروپا هم جرأت مقابله ندارد و عملا راه آمریکا را پیش می برند. لذا نباید سرنوشت کشور را به برجام گره بزنیم و باید به توانمندی خودمان اکتفا کنیم.

وی گفت: اقدام به هنگام و علاج واقعه قبل از وقوع نکته‌ای دیگر در بیانات معظم له خطاب به مسوولین بود. در مسایل مختلف به موقع درمان کنید. نگذارید معضلی در جایی تبدیل به اعتراض و اغتشاش شود و آن موقع حل کنیم. وقتی مردم به امری اعتراض دارند، حل کنید و اجازه ندهید دشمن سواستفاده کند. در شهرهای مختلف از جمله همینجا مشکلاتی بوجود آمد و دشمن سواستفاده کرد چون مسوولان به موقع علاج نکردند.

حجت الاسلام خرسند با بیان اینکه باید باور کنیم که در بحث آب مشکل داریم و دلیلش این است که مهار آب در کشور ما در اولویت نبوده است اظهارداشت: در موضوع آب در برخی شهرها مشکلاتی داشته و داریم. باید برای مردم روشنگری شود و واقعیت برای مردم گفته شود. اگر آبی که هدر می‌رفت با آبخیزداری مهار می‌کردیم این معضلات را کمتر داشتیم.

حجت الاسلام خرسند با گلایه از برخی مسوولان استان بوشهر گفت: این مسوولان بعضاً حرف‌هایی می‌زنند که تحریک‌کننده است. مردم کازرون بدون هیچ منتی ده‎ها سال آب که نعمت خدا بوده و فارغ از تقسیمات کشوری به این استان داده‌اند.

وی با بیان اینکه این حقیقت ندارد که مسوولان کازورن و استان فارس در حق دشتستان و بوشهر کوتاهی می‌کنند، افزود: چشمه ساسان کامل خشک شده و آبی نیست که به بوشهر منتقل شود.

حجت الاسلام خرسند ادامه داد: اندک آب موجود نیز برای شرب مردم و کشاورزی است که با این حال باز هم برای مردم بوشهر آب پمپاژ می‌شود. خب آن حرفها تحریک کننده است. مدیریت اب کاری است که مردم و مسوولین باید انجام دهند.

خطیب جمعه کازرون افزود: مدیریت بحران این نیست که فقط چاه کشاورز را پلمپ کنیم. بلکه باید سهیمه بندی کنیم، مصرف را کنترل کنیم واز هدر رفت جلوگیری کنیم. مثلا سیستم لوله کشی فرسوده است و گفته میشود حجم زیادی از آب بخاطر پوسیدگی لوله های قدیمی، زیر زمین هدر می رود  و بعد هم فقط مردم را مقصر بدانیم.

وی اضافه کرد: البته برخی هم بی رویه مصرف می کنند که دیده می‌شود آب شرب را باز کرده و حیاط و ماشین را می شوند. آیا صحیح است که امروز مردم برای شربشان مشکل دارند، من برای شستن ماشین از آب شرب استفاده کنم؟ این مصارف بی رویه اینچنینی هم باید کنترل شود. همه همکاری کنند تا از این بحران کم آبی در تابستان عبور کنیم.

خطیب جمعه کازرون با تاکید بر اینکه سد نرگسی و تونل دیکانک برای شهرستان کازرون اهمیت دارد گفت: سد نرگسی اگر سریعتر احداث شود هم برای شرب و هم کشاورزی شهرستان و استان بوشهر ذخیره خوبی است. این سد توسط قرارگاه خاتم الانبیاء انجام می‌شود و تعطیل نشده، بلکه باید تسریع پیدا کند.

وی ادامه داد: همچنین تونل دیکانک نیز که از وعده های جناب استاندار بوده و تحقیقاتی روی آن انجام شده، باید مراحل انجام آن سرعت پیدا کند. با جاده های مواصلاتی که اطراف کازرون در حال ایجاد است و به حق هم است، برای آنکه خود شهر کازرون هم از رونق برخوردار باشد، شروع به کار تونل دیکانک و اتمام تونل محرم بسیار مهم است و در اولویت کاری مجموعه اداری شهرستان و استان باشد.

مطالب مشابه
دیدگاه ها