نمایش نوار ابزار

جمعه ۱۸ خرداد ۱۳۹۷

خطبه 18 خرداد 97؛


تنها راه برقراری صلح و امنیت جهانی، نابودی رژیم صهیونیستی است/ امنیت ملی کشور ما امروز با مسئله قدس و فلسطین گره خورده است/ راه حل مشکلات اقتصادی فقط اقتصاد مقاومتی، تولیدملی و اشتغال در داخل کشور استبه گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه کازرون، حجت الاسلام خرسند امام جمعه کازرون در خطبه های نماز جمعه این هفته (۱۸ خرداد ۹۷) با توجه به احتمال اینکه امروز آخرین جمعه ماه رمضان است و توصیه به استفاده کامل از باقیمانده این ماه مبارک بیان داشت: دهه آخر ماه رمضان دهه ویژه ای است. لذا قدر این فرصت باقیمانده را بدانیم چرا که درحال از دست رفتن است.

حجت الاسلام خرسند در ادامه ضمن قدردانی از حضورباشکوه مردم کازرون در راهپیمایی روز قدس، این روز را روز اسلام و نمایش وحدت اسلامی دانست و تصریح کرد: تشکر می کنم از همه شما همشهریان عزیز و روزه‌داران که با وجود  شدت گرما، حضور باشکوهی داشتید و نشان دادید که به ارزشهای انقلاب پایبندید و بصیرت و زمان شناسی خود را نشان دادید.

وی افزود: امام (ره) فرمودند که روز قدس فقط روز فلسطین نیست، بلکه روز اسلام و حکومت اسلامی است. روز قدس روزی است که باید بیرق جمهوری اسلامی در سراسر کشورها برافراشته شود. من روز قدس را روز اسلام و رسول اکرم می دانم. اینکه روز قدس روز فلسطین نام گرفته، زیرا مشکل اصلی امت اسلامی و جامعه جهانی مسئله فلسطین است. و تا این مسئله حل نشود موعضلات عالم حل نخواهد شد و تا زمانی که اسراییل به حیات ناپاک خودش ادامه دهد، جنگ و خونروزی در عالم ادامه خواهد داشت. تنها راه برقراری صلح و امنیت جهانی، نابودی غده سرطانی یعنی رژیم صهیونیستی است.

امام جمعه کازرون با اشاره به ایجاد تمایز بین مسئله فلسطین و مواضع برخی سیاستمداران جهان حتی فلسطینی خاطر نشان کرد: قدس تنها متعلق به ملت فلسطین نیست و قبله اول مسلمین است. کما اینکه مسجدالحرام متعلق به آل سعود نیست. روزی باید اداره حرمین شریفین و قدس شریف به مسلمانان عالم سپرده شود. امروز حرمین شریفین در اشغال آل سعود و قدس شریف هم در اشفال ردیم صهیونیستی است.

وی اضافه کرد: ما باید بین این مسائل تفکیک قائل شویم. پس ما حج بجا نیاوریم بخاطر آل سعود؟ آل سعود کیست. یا برخی سیاستمدار وابسته فلسطینی مواضعی علیه ملت ایران یا جمهوری اسلامی میگیرند، که واکنش برخی روشنفکر معابان داخلی را برمی‌انگیزد. مگر ما از آن سیاستمداران حمایت می کنیم. ما داریم از قبله اول مسلمین، از آزادی قدس که حرم پیامبران اولوالعزم، محل معراج پیامبر و زادگاه پیامبران است و از این قداست حمایت میکنیم. به علاوه اینکه امنیت ملی کشور ما امروز با مسئله قدس و فلسطین گره خورده است.

حجت الاسلام خرسند با اشاره به دور کردن سایه جنگ از سر کشور بواسطه مقابله با دشمن در نزدیکی مرزهای اسرائیل بیان داشت: اگر امروز در مرزهای رژیم صهیونیستی با اسراییل مبارزه نکنیم و امنیتش را به مخاطره نیندازیم، او به سراغ ما خواهد امد. لذا این هنر جمهوری اسلامی است که دشمن را در کنار مرزهای خودش تهدید میکند. پس بگذاریم اسرائیل بیاید در کنار مرزهای ما مستقر شود؟

وی ادامه داد: از لحاظ امنیت ملی و ملی گرایی هم کسی به استقلال عرضی ایران اعتقاد دارد، باید به مبارزه جریان مقاومت اسلامی، حزب الله قهرمان و مدافعان حرم در سوریه و عراق حرمت بگذارد، چون حرکتی جهت پیشگیری از حمله دشمن به سرزمین مقدس ایران است. دیری نخواهد پایید که در قدس نماز جماعت برپا شود و ما آزادی قدس را به زودی ببینیم.

خطیب جمعه کازرون در بخشی دیگر با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در حرم امام راحل (ره) گفت: معظم له الگوی رفتاری امام (ره) را در طول ده سال حضور در راس نظام اسلامی به صورت هفت شاخص اصلی بیان کردند. یکی آز آنها برخورد شجاعانه و فعال با دشمن بود. امام در دشمن شناسی بینظیر بود. همان سال اول انقلاب، دشمن اصلی را امریکا و اسراییل معرفی و روز جهانی قدس را اعلام کرد.

وی افزود: با توجه به اینکه آن زمان دشمنی‌ها مشخص نبود، این عمق دید امام نسبت به دشمن شناسی را می‌رساند. امام خمینی(ره) هیچگاه در برابر دشمن منفعل نشد، زیرا به مدد الهی یقین داشت. آن زمان که میگفت آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند، ما نه انرژی هسته ای داشتیم و نه موشک قاره پیما، اما چون خدامحور بود با تکیه بر خدا فرمود آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.

حجت السلام خرسند با بیان پرهیز از هیجان زدگی به عنوان شاخص دیگر الگوی رفتاری امام خمینی (ره) در بیان مقام معظم رهبری، تصریح کرد: تمام اقدامات امام (ره) بر اساس محاسبات عقلانی بود. رعایت اولویت ها و اعتماد به توانایی مردم بویژه جوانان و وجود اعتماد و باور دو طرفه بین امام و مردم به طور نمونه باعث شد که امام (ره) هشت سال جنگ را تبدیل به فرصت کرد و با گروهک ها با حضور مبارزه کرد.

وی اضافه کرد: بی اعتمادی و بدبینی نسبت به دشمن از شاخصه های امام بود. اهتمام به همبستگی و اتحاد ملت و برحذر داشتن مردم از اختلاف و دو قطبی و دو دسته شدن و ایمان به وعده و نصرت الهی از دیگر شاخصه های امام خمینی (ره) بود. که امروز اینها را در وجود جانشینی خلف امام، مقام معظم رهبری آیت الله العظمی امام خامنه ای می بینیم.

امام جمعه کازرون نقشه فعلی دشمن را فشارهای اقتصادی، روانی و عملی دانست و بیان داشت: دشمن با تحریم ها می خواهد بین مردم و نظام فاصله بیندازد. راه حل مشکلات اقتصادی فقط اقتصاد مقاومتی، تولیدملی و اشتغال در داخل کشور است و هیچ راه دیگری نداریم. نباید به دست بیگانه نگاه کنیم و به آنها امید داشته باشیم. نمونه هم دیدیم که در برجام علی رغم حسن نیت مسوولین ما، دستاوردی نداشت. اروپا هم مثل امریکاست و هیچ تفاوتی ندارد.

وی با عنوان کردن فشار روانی به عنوان دیگر نقشه دشمن تصریح کرد: دشمن می خواهد نقاط قوت ما را ضعف نشان دهد. برخی افراد ضعیف النفس می گویند که انرژی هسته ای و موشکی برای چه می خواهیم. برخی افراد در غیرت ملی‌شان شک میکنیم. مگر میشود کشوری که دشمن دارد، تجهیزات دفاعی نداشته باشد. ما امروز موشک داریم. مقام معظم رهبری فرمودند با همت متخصصان جوان به قدرت اول موشکی منطقه تبدیل شده ایم و دشمن می داند اگر یک موشک بزند ده تا خواهد خورد.

حجت الاسلام خرسند ادامه داد: امیدوارم دشمن حماقت نکند، اگر روزی حماقت کرد می بیند که تمام نقاط آنها را در منطقه و حتی نقاط دوردست توسط موشکهای ایران ویران خواهد شد. در بحث هسته ای هم فرمودند اینکه اروپایی ها توقع تداوم تحریم و تعطیلی فناوری هسته ای با هم نداشته باشند. لذا دستور تولید انرژی هسته‌ای فعلا در چارچوب برجام دادند. که اگر اروپایی ها زیر برجام زدن، ما نیز قطعا توانایی‌مان را افزایش خواهیم داد.

وی با اشاره به جنگ عملی به عنوان پازل دیگری از نقشه دشمن گفت: در جنگ عملی هم دشمن می خواهد تلاش کند با سوءاستفاده از مطالبات مردم، کشور را بهم بریزد. البته دولتمردان باید قبل از اینکه مسایل به اعتراض و تحصن بکشد مشکلات را حل کرده و تدبیر کنند. یا مسائل منطقه ای همچون مسئله ای که در شهر ما اتفاق افتاد. اگر از اول تدبیر و پیشگیری می شد مسئله به جای باریک کشیده نمیشد که دشمن بیاید سوءاستفاده بکند.

خطیب جمعه کازرون اضافه کرد: حساب مردم کازرون از اراذل و اوباش و ضدانقلاب جداست. اما در جمعیت چندهزار نفری چند نفر نفوذی هم میتواند نفوذ کند و مشکلاتی ببار بیاورند. اما دیدیم که توسط خود مردم و معتمدین محلات و بزرگان، مسائل حل شد و آرامش برگشت. قدر این آرامش و فرصت را بدانیم و به هشدار مقام معظم رهبری توجه بکنیم. دشمن از هر روزنه‌ای می خواهد ورود پیدا کند. اگر به عملکرد فردی یا شخصی اعتراض داریم، از راه و نهادهای قانونی اعتراض پیگیری کنیم و قطعا رسیدگی خواهد شد.

وی با تاکید بر ریشه یابی مسائل شهرستان کازرون در حوادث اخیر اذعان داشت: در مسایل شهرستان تاکید میکنم که این مسائل و حوادت حتما ریشه یابی شده و به مردم گزارش شود. کسانی هم که شاید خطاهایی داشته اند با رأفت اسلامی در باقیمانده این ماه برخورد شود تا ارامش کامل بوجود بیاید. همه مسوولین از بنده امام جمعه تا هرکسی باید مراقب حرف زدن و موضع گیری هایمان و تبعات آن باشیم. آیا این مواضع اختلافات را بیشتر می کند یا کمتر، باید همه مراقب باشیم.

حجت الاسلام خرسند با اشاره به بیانیه نماینده کازرون، پیرامون اتفاقات شهرستان ادامه داد: دیدم نماینده محترم بیانیه ای در رابطه با حوادث اخیر شهرستان دادند و با ابراز تاسف، قانون را فصل الخطاب دانستند. بر برادری مردم مناطق و حفظ آرامش تاکید کردند. این کار خوبی است، کاش زودتر صورت می گرفت. ولی مردم باید در عمل هم این را مشاهده کنند. به مطالبات واقعی مردم رسیدگی شود. کم کاری های دوساله گذشته جبران بشود. در آن صورت زمینه همکاری و رفع کدورت ها بیشتر فراهم می‌شود.

وی اضافه کرد: بنده هم دست هرکسی که دنبال خدمت به مردم و ایجاد آرامش است، می فشارم و همکاری میکنم تا انشاله مشکلات جزئی برطرف شود. فرماندار جدید هم بومی و با انگیزه است و اختیارات ویژه هم از استانداری و وزارت کشور به ایشان برای حل مشکلات و پیگیری پروژه های شهرستان داده شده است. باید از ایشان هم حمایت شود تا فضای شهرستان فضای صمیمیت، یکدلی، کار و تلاش بیشتر باشد.

امام جمعه کازرون در پایان با اشاره به روزهای احسان و نیکوکاری گفت: در این دوران نسبت به امور نیازمندان تلاش داشته باشیم. خانواده هایی هستند که با حداقل امکانات روزگار را به سختی می گذرانند. ما همه وظیفه داریم که توجه به امور فقرا و مستمندان داشته باشیم.

لازم به ذکر است که پیش از این، راهپیمایی روز جهانی قدس در کازرون با حضور پرشکوه مردم و با اعلام انزجار از مستکبرین با شعار علیه اسرائیل و آمریکا و استکبار جهانی برگزار شد.

مطالب مشابه
دیدگاه ها