نمایش نوار ابزار

شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

با حضور ائمه جمعه و فعالان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی؛


مراسم ضیافت اخوت و وحدت مناطق مختلف شهرستان کازرون برگزار شدسوره مبارکه الأنفال آیه ۴۶

وَأَطيعُوا اللَّهَ وَرَسولَهُ وَلا تَنازَعوا فَتَفشَلوا وَتَذهَبَ ريحُكُم ۖ وَاصبِروا ۚ إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصّابِرينَ﴿۴۶﴾

و (فرمان) خدا و پیامبرش را اطاعت نمایید! و نزاع (و کشمکش) نکنید، تا سست نشوید، و قدرت (و شوکت) شما از میان نرود! و صبر و استقامت کنید که خداوند با استقامت کنندگان است!

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه کازرون، ضیافت اخوت و وحدت مناطق مختلف شهرستان کازرون با حضور جمعی از ائمه جمعه و فعالان سیاسی، فرهنگی و اجتماعی شهرستان به دعوت امام جمعه کازرون روز جمعه (۱۱ خرداد ۹۷) در مکتب الزهراء کازرون برگزار شد.

در این مراسم که با سخنرانی حجت الاسلام صحرایی مدیر حوزه علمیه شهرستان کازون، حجت الاسلام انصاری امام جمعه قائمیه، حجت الاسلام جعفری امام جمعه کنارتخته و پرویزی فعال سیاسی همراه بود، حجت الاسلام خرسند امام جمعه کازرون با تاکید بر حفظ وحدت و آرامش در شهرستان به بیان مطالبی پیرامون حوادث اخیر پرداخت.

امام جمعه کازرون ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات و خیر مقدم به مهمانان، مجلس انس و الفت کنونی را بسیار نورانی دانست و تصریح کرد: در روایتی پیامبر بزرگوار اسلام (ص) می‌فرمایند که درجه‌ اصلاح ذات البین از صدقه و روزه بهتر و مهمتراست. ما صدقه می‌دهیم تا دفع بلا کند درصورتی که تمام بلاها در اختلاف و نزاع است. وقتی ریشه یک اختلاف و نزاع برطرف می شود، خود بالاترین صدقه است.

حجت الاسلام خرسند در ادامه با اشاره به جمله ای از رئیس سابق سازمان جاسوسی اسرائیل (موساد) که به جان هم انداختن ایرانی‌ها را از اهداف خود می دانست، بیان داشت: این مسوول اسرائیلی اضافه می کند که “براندازی حکومت در ایران آسان نیست، بهتر است کاری کنیم که ایرانی‌ها با یکدیگر وارد درگیری و نزاع شوند. باید به هر بهانه‌ای ایرانی‌ها را به جان هم بیندازیم.” ما امسال چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی‌مان را می خواهیم در بهمن ماه جشن بگیریم، حال دشمن رک و پوست کنده می گوید ما نباید بگذاریم که جمهوری اسلامی چهلمین سالش را جشن بگیرد.

وی افزود: صحبت بنده فراتر از تقسیمات کشوری است. بالاخره این تغییرات دیر یا زود بنا به شرایط و قوانین کشور، قانون در رابطه با آن تصمیم می‌گیرد. صحبت من نیز از روز اول اعتراضات عمل به قانون بوده است. اما بعضی وقتها فضاسازی‌ها و انتقال دادن بد اخبار اجازه نمی‌دهند که مسائل آن طور که گفته شده است منتقل شود. امروز می خواهیم بگوییم که دشمن شمشیر را از رو بسته و می‌گوید نمی‌خواهیم که جمهوری اسلامی ۴۰ سالگی‌اش را جشن بگیرد. می گوید ما باید مردم ایران را به جان هم بیندازیم. این یعنی بلایی که سر سوریه، یمن و عراق آوردند سر جمهوری اسلامی هم بیاورند، با این تفاوت که همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، سوریه و یمن یک حامی همچون ایران داشتند که اجازه ندادن نقشه های دشمن به تمامی محقق شود. اما اگر خدای نکرده این اتفاق روزی در ایران رخ بدهد ما کسی را نداریم که ازما حمایت کند.

امام جمعه کازرون با اشاره به نقشه های دشمنان منطقه و فرا منطقه ای جمهوری اسلامی گفت: این ۵۰۰ میلیارد دلاری که ولیعهد سعودی به پای ترامپ ریخته است برای این است که به گفته خودشان شر جمهوری اسلامی را از سرشان کم کند و گفتند که جمهوری اسلامی باید تغییر پیدا کند. مقام معظم رهبری فرمودند که برخی فکر می کنند اگر حادثه ای برای جمهوری اسلامی پیش بیاید، ایران را به این ولیعهد احمق که با پول به یغما برده پدرش در آنجا نشسته و به عیش و نوش مشغول است ‌می‌دهند تا او پادشاه می‌شود و ایران به ایران قبل از انقلاب برمی‌گردد، خیر؛ آنها یکبار این را تجربه کردند و دوباره اینطور نمی‌کنند. آنها ایران را همچون میانمار می‌کنند و نسل کشی به راه می اندازند. جریانی در ایران می آورند که از داعش بدتر که می‌بینید چه بر سر عراق و سوریه آورد. هرچند اکنون دولت داعش از بین رفته اما تفکر داعش هنوز از بین نرفته است.

وی با توصیه به موقعیت سنجی در بیان مطالبات و آمادگی دشمن برای سوء استفاده از خواسته‌های مردم بیان داشت: ما باید بدانیم مطالباتی که داریم در چه ظرفیت زمانی و مکانی هست. خودمان کاری نکنیم که به خواسته دشمن کمک کنیم. در مسائلی همچون مسائل اخیر کازرون که اتفاق افتاد، مقام معظم رهبری در دیدار با دانشجویان در پاسخ به این انتقاد که مقصر هر مسئله‌ای را آمریکا می دانید، فرمودند که نه، بسیاری از مسائل کشور داخلی است، ولی نکته این است که دشمن از این مسائل سوءاستفاده می کند.

حجت الاسلام خرسند با سفارش مسوولین به توجه به خواسته مردم و پیشگیری از مشکلات اذعان داشت: وقتی که مردم شهری مطالباتی دارند و توجه به موقع، ریشه یابی و پیشگیری نمی شود، مشکلاتی بودجود میآید. باید مسئولین در همان نقطه آغاز و حتی از قبل پیشگیری و پیش بینی کنند. این‌ها تجربه است و کاری به دلیل موضوع ندارد.

وی افزود: در حادثه شب پنجشنبه کازرون برخی برای آنکه خود را راحت کنند و پاسخ ندهند، می گویند این حادثه باید اتفاق می‌افتاد و تجمع روز چهارشنبه با قبل متفاوت بود. قبول داریم متفاوت بود ولی تجمع چهارشنبه بدون هیچ حادثه ای تا ظهر تمام شد. از ظهر چهارشنبه چرا پهن شد، آیا نمیشد که جمعش کرد. که البته اینها بماند و من قضاوت نمی‌کنم و بالاخره کمیته‌‌ای که میخواهد بیاید بررسی کند باید این ابعاد را ببیند. نه برای کازرون بلکه برای جاهای دیگر هم باید این مسائل تجربه شود. ما از مسائل تجربه نمی گیریم و زود دچار فراموشی می شویم. وگرنه بحث تقسیمات در کشوری ما همیشه با مسائلی همراه بوده است وهر دولتی که آمده می خواهد تجربه جدیدی بکند از تجربیات گذشته استفاده نکند.

امام جمعه کازرون با تبیین نقشه دشمن در براندازی نظام از طرق مختلف بیان داشت: عزیزان دشمن به میدان آمده و قصدش هم براندازی نظام جمهوری اسلامی است. نظامی که ما برای آن در بخش های مختلف این شهرستان ۱۳۰۰ شهید داده ‌ایم. آیا این قابل چشم‌پوشی است و ما می توانیم به راحتی از خون شهدا و دستاوردهای انقلاب مان بگذریم؟

وی ادامه داد: شرایط کشور شرایط خوبی نیست. بالاخره وضعیت اقتصادی را ببینید که روز به روز هم متاسفانه بدتر می‌شود. کاری به این را نداریم که تضعیف دولت هست یا نه، حمایت دولت به این نیست که هر کاری کرد حتی اگر اشتباه باشد، بگوییم نه این درست است چون ما هم فکر سیاسی دولت هستیم. نمایندگان مجلس خودشان می‌گویند که ما را تهدید و تطمیع کردند، وعده و وعید دادند تا پنجاه نماینده سوال شان را پس گرفتند. اما در نماز جمعه هم عرض کردم که ما مردم سوالمان را از رئیس‌جمهور پس نمیگیریم.

حجت الاسلام خرسند اضافه کرد: بالاخره کسی باید این نابسامانی های اقتصادی کشور را پاسخ بدهد. نمایندگان اگر تصمیمی می‌گیرند در حافظه مردم می‌ماند، دو سال دیگر انتخابات است. در مسائل اقتصادی و نابسامانی ارز، دلار، رکود و تورم بالاخره یک کسی نباید جواب شفاف بدهد؟ آمارهایی که میدهند آیا واقعاً با واقعیات جامعه همخوانی دارد.

وی با اشاره به برخی اعتراضات صورت گرفته در کشور گفت: شما می‌بینید کامیون‌داران اعتصاب می‌کنند، از طرفی در استان های مختلف مسائل آب، تقسیمات کشوری، کوله‌بران و دیگر موارد اینچنینی وجود دارد. اینها وقتی دست به دست هم می‌دهند می‌بینیم که مقداری تحریک دشمن هم در این قضیه هست. مسوولان مسائل را در نقاط مختلف کشور جوری مدیریت ‌کنند که به اصل نظام لطمه نخورد. که اگر به اصل نظام لطمه خورد دیگر تقسیمات کشوری چه فرقی می‌کند. ما در این رقابت‌ها و اختلافاتی که داریم باید حد و مرزها را رعایت کنیم و تا حدی به جلو برویم.

امام جمعه کازرون با تاکید به نخبگان و مسوولین بر مراقبت از صحبت ها و مواضع‌شان ادامه داد: عموم مردم به اندازه‌ای کافی گرفتاری در زندگی دارند. من امام جمعه کازرون هستم که بد حرف میزنم، آن آقای روزنامه نگار یا فعال در فضای مجازی و یا آن آقای مسئول هست که صحبت و موضعش باعث تحریک جامعه می شود. این جلسه و جلسات برای این است که نخبگان   و بزرگان مراقب حرف زدن ها و موضع گیری هایمان باشیم.

وی افزود: در همین حادثه کازرون در پی تجمع چهارشنبه، خود ما هم نفهمیدیم واقعا، عده ای از روی ساده اندیشی و عده ای هم از روی غرض باعث این مسائل شدند. روز قبلش هم عده ای دیگر که البته از آنها نبودند، آمدند و من تذکر دادم. اما گفتم که به اذهان عمومی برسد، چون می دیدم مطالبی را که در آن بی تقوایی بود که به فریاد برسید و فلان که چه شد. بعد هم این قضایا اتفاق افتاد.

حجت الاسلام خرسند با انتقاد از کسانی که خواسته یا ناخواسته با مطالب خود منجر به وقوع این حادثه شدند خاطر نشان کرد: آن کسانی که این کارها را کردند در تمام این فجایع، خون هایی که ریخته شد، این زخمی‌ها و خسارت‌ها که برجای گذاشته شد، اگر نماز شب‌خوان هم باشند، شریک هستند و تعارف نداریم. بنده اگر با حرف زدنم اختلاف را بیشتر بکنم، در گناه آن شریک هستم. لذا باید مراقب باشیم این حرفی که می‌زنیم خروجی‌اش کجاست و چه چیزی نصیبمان می‌شود و یا از دست می دهیم.

وی با توصیه به تحمل و سعه صدر گفت: مقداری هم باید بگذریم و سعه صدر و تحمل داشته باشیم. حتی اگر حق با ما باشد، اهل صبر باشیم. مگر امیرالمومنین ۲۵ سال صبر نکرد، مگر به ایشان کم تهمت زدند و توهین کردند. لذا نخبگان خودشان را در نوشته‌ها و موضع‌گیری‌های‌شان کنترل کنند.

امام جمعه کازرون با تاکید بر تصمیم‌گیری و عمل در چارچوب قانون ابراز داشت: نکته ای که اکثر عزیزان در فرمایشات‌شان وجود داشت، عمل به قانون بود. خیلی خوب، همه پذیرند که قانون فصل الخطاب است. امام نه اینکه مثلا بگوییم قانونی که من می‌گویم و اگر غیر از این باشد، قبول نیست. قانون حد و حدودش کاملا معلوم است و بنده هم از روز اول در این قضیه حرفم هم همین بوده است که معیار قانون باشد و حساسیت های زمانی و مکانی و خواسته عمومی در نظر گرفته شد، که این ها هم در قانون پیش بینی شده است. اگر این باشد جایی برای اختلاف نیست. عجله نباید به خرج داد ما به کجا می‌خواهیم برسیم.

وی اضافه کرد: باید در یک فضای دوستانه، دهها و صدها جلسه به این صورت در کازرون، قائمیه و بخش های دیگر برگزار شود تا دل ها با هم صمیمی بشود و فضا تلطیف بشود. من بارها گفته‌ام که تقسیمات کشوری مثل یک عمل جراحی است. ما اگر روی حساب و کتاب پیش می‌رفتیم این مسائل برای دو شهر نباید پیش می‌آمد.

حجت الاسلام خرسند با تاکید بر داشتن هوشیاری و بصیرت در قبال توطئه های دشمن یادآور شد: پس عزیزان ما باید شرایط منطقه را در نظر بگیریم و خودمان کاری نکنیم که دشمن شاد شویم. اینکه می‌گویند ما باید ایرانی ها را به جان هم بیندازیم یعنی چه، یکجا به اسم قومیت و قبیله ای، یکجا شیعه و سنی، یکجا مسلمان و مسیحی، یکجا به بهانه ی آب، قاچاق و تقسیمات کشوری، آن وقت می بینیم آرامش کشور ممکن است به هم بریزد.

وی با توجه به اثرات منفی نا امنی در افزود: دیگر وقتی امنیت نباشد کدام سرمایه‌گذار حاضر است که در کازرون یا قائمیه سرمایه گذاری کند. همین چند روز پیش رئیس بیمارستان گفت سهمیه‌ی چند پزشک برای کازرون دادند که بعد از قضایای اخیر پزشکان انصراف دادند و گفتند ما دیگر به کازرون نمی آییم. چرا که شنیده‌اند اینجا مشکلات امنیتی به وجود آمده است. اگر میخواهید آباد شوید، بزرگراه، تونل و بیمارستان داشته باشید، باید با هم باشید و تهمت به هم نزنید. یک منطقه منطقه‌ای دیگر را غاصب و استعمار گر ننامد.

امام جمعه کازرون با اشاره به محرومیت شهرستان کازرون نسبت به دیگر شهرستان‌های هم تراز گفت: من بارها گفته‌ام  که کازرون خودش چه دارد که بگوییم حق دیگری را هم خورده است. کازرون را با شیراز، اصفهان، یاسوج و بوشهر قیاس نکنید. با جهرم و فسا قیاس کنید. که جمعیتشان و قدمت فرمانداری‌شان از ما کمتر است. شما وضعیت آنها  و وضعیت کازرون را ببینید. کزرون که می‌گویم یعنی شهرستان کازرون حال از مرکز شهرستان گرفته تا بخش‌های دیگر.

وی ادامه داد: این وسط مگر کسی با عمران و توسعه بخش ها مخالف است. من هر جا بحث عمران و توسعه بوده، خودم را امام جمعه شهرستان قلمداد کرده‌ام. شاید بیشترین پیگیری‌ها و حضور من بعد از شهر کازرون، در شهر قائمیه بوده است. ببینید من چند مجلس سخنرانی در آنجا به نسبت دیگر بخش‌ها رفته‌ام.د چون نیاز قائمیه را نیاز فرهنگی می دانم با توسعه سیاسی آنها مخالف نیستیم، اما اولویت را من فرهنگی می دانم.

حجت الاسلام خرسند با اشاره به تلاش های صورت گرفته در جهت خدمت‌رسانی به شهر قائمیه گفت: پارسال درخواست حوزه علمیه در قائمیه شد که این مهم صورت گرفت. در بحث شبکه بهداشت و درمان آنجا آقای فرماندار و نماینده نامه آوردند و که گفتند شما هم امضا کنید و با مشورت از دکتر ایمانیه که این امر به به نفع آنجاست، اقدام کردیم. در بحث دادگستری آنجا بنده با دکتر خداییان رئیس کل دادگستری سابق و معاون حقوقی کنونی قوه قضاییه صحبت و پیگیری کردم تا دادگاه آنجا مستقل شد. یعنی هر کجا لازم بوده کمکی بکنیم، کرده‌ایم. پس این بی انصافیست که برخی دامن بزنند که مثلا کازرونی‌ها یا امام جمعه کازرون با آمدن امکانات یا توسعه در آنجا مخالف باشند.

وی افزود: ما که نمی‌خواهیم از هم جدا شویم. الان نورآباد ممسنی که زمانی جزء کازرون بوده و اکنون شهرستان شده، بیشتر مراودات‌ و خرید معاملاتشان در کازرون است. بنا نیست که کازرون یا قائمیه را به جایی دیگر ببرند، همه ما سر جایمان هستیم. جوری برخورد نکنیم که آینده خدای نکرده نتوانیم با لبخند به چهره هم نگاه کنیم. نباید اجازه بدهیم که بدون تعارف این کار دشمن است.

امام جمعه کازرون با توصیه به صبر و تحمل شنیدن انتقادات گفت: بنده همین جمعه قبل در نماز جمعه علیه من در شهر خودم شعار دادند اما با صبر و حوصله و سعه صدر پشت سر گذاشتیم. بالاخره مردم کازرون از نماینده فعلی گلایه‌های به حقی دارند. ما حساب نماینده را از حساب مردم یک بخش یا شهر دیگر مجزا می دانیم. همان هم راه بسته نیست و باید اصلاح بشود و وظیفه اش را نسبت به مردمش انجام دهد.

وی ادامه داد: این سخنان اشتباهی است که کسی بگوید مگر کازرونی‌ها به فلانی رای دادند، بله خیلی ها رای دادند. ضمنا وقتی نماینده رای آورد، نماینده ۸۰ میلیون ایرانی است. دولت هم همین است، مگر دولت وقتی رای آورد فقط باید به رای دهندگانش خدمت کند، باید به همین خدمت کند. این را ما نباید به مردم تعمیم بدهیم.

حجت الاسلام خرسند با توصیه به موضع‌گیری‌های سنجیده و جلوگیری از ایجاد عداوت بین مردم گفت: اگر کسی با من مخالف است، خوب باشد من در هم‌لباسی‌های خودم در همین شهر مخالفینی دارم که الحمدلله با آزادی کامل هم همه چیز می نویسند و تهمت هم میزنند. تا الان هم چشممان را روی هم گذاشته‌ایم و چیزی نگفته‌ایم. اما نباید مسائل را به مردم دو بخش، منطقه و دو شهر عمومیت دهیم. نباید عوارض موضع گیری های ما موجب کینه و عداوت بین مردم بشود.

وی اضافه کرد: این کینه و عداوت وقتی به کوچه و خیابون و اراذل و اوباش و ضد انقلاب کشید، دیگر نه من میتوانم جمع کنم و نه دیگر مسئولین دو منطقه. نباید اجازه بدهیم این مسائل از مجموعه خواص بیرون برود. بحث های قانونی و منطقی بکنیم و اگر کسی با انتزاع مخالف است و یا موافق، دلایلش را بگوید. هیچ اشکالی ندارد روشنگری بشود.

امام جمعه کازرون با تاکید بر داشتن روحیه انتقادپذیری بیان داشت: می‌بینید مقام معظم رهبری در مقابل انتقادات دانشجویان ضمن روشنگری، آنان را فرزندان خود خطاب می کند و حتی هدیه نیز به آنان می‌دهد. اما بعضی وقت ها به یک رئیس اداره نمی‌شود گفت بالای چشمت ابرو، یک مسئول یا ماموری بدش می آید از او انتقاد کنیم. اگر بدش بیاید برود خودش را اصلاح کند. هر کسی که از انتقاد بعدش می‌آید بدانید که روحیه دیکتاتوری دارد.

وی در پایان برگزاری این جلسه را در جهت صاف شدن دلها دانست و افزود: دلهایمان را صاف کنیم تا دعایمان در شب قدر به اجابت برسد که اگر در آن کینه باشد، دعای شب قدر به اجابت نمی رسد. باید با هم صمیمی باشیم. همانطور که همه شما گفتید عمل به قانون، ما هم همین را می‌گوییم. پس بگذاریم دولت بررسی کنند. اگر احتیاج به حکمیت بود هم بزرگان نظر بدهند. در نهایت این دعا را می‌کنیم که اللهم اصلح کل فاسد من امور المسلمین. ما همه در یک کشوریم و تحت زعامت یکی دین هستیم و وقتی که ما را در قبر میگذارند نمی گویند که اهل کدام شهر هستید. سعی کنیم به حرمت این ماه مبارک رمضان دلهایمان را به هم نزدیک کنیم و انشاءالله آرامش را به شهر و منطقه مان هدیه کنیم.

 

مطالب مشابه
دیدگاه ها