نمایش نوار ابزار

جمعه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

خطبه 21 اردیبهشت 97؛


تنها فایده برجام، ابطال نظریه تعامل با آمریکا بود/ خروج آمریکا از برجام نشان داد که دشمن قابل اعتماد نیست و ما این خروج را به فال نیک می‌گیریم/ آیت الله ایمانی در هر خدمت ماندگاری که در کازرون انجام شد، نقش داشتندبه گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه کازرون، حجت السلام خرسند خطیب جمعه کازرون در خطبه دوم نماز جمعه این هفته (۲۱ اردیبهشت ۹۷) با توجه به اخرین جمعه ماه مبارک شعبان و  آماده شدن برای ماه مبارک رمضان بیان داشت: سعی کنیم در این روزهای باقی مانده از ماه مبارک شعبان، زمینه ورود خود به ماه مهمانی خداوند تبارک و تعالی را مهیا کنیم که از آن جمله روزه گرفتن در ماه شعبان و متصل کردن آن به ماه مبارک رمضان است.

وی همچنین با اشاره به دهه پیش رو به عنوان دهه غبارروبی مساجد اذعان داشت: مساجد باید در این ایام غبارروبی و برای حضور مهمانان خدا مهیا شود. لذا هیئت امنای مساجد و ائمه محترم جماعات به این مسئله توجه داشته باشند. البته در برخی مساجد ما متاسفانه مدیریت مناسبی حکم فرما نیست. که در ماه مبارک رمضان هیئتی را جهت بازرسی به مساجد تشکیل خواهیم داد تا مساجد هر چه بهتر در این ماه مهمانی خدا فعالیت داشته باشند.

حجت الاسلام خرسند ضمن تسلیت به مناسبت ارتحال عالم بزرگوار، خدوم و پرتلاش حضرت آیت الله ایمانی در هفته گذشته گفت: آیت الله ایمانی ازین شهر و دیار برخاستند و ۲۳ سال سابقه امامت جمعه در این شهرستان را داشتند. آن هم در اوایل انقلاب که مشکلات مختلفی وجود داشت و ایشان آنها را مدیریت و حل کردند. بعد ازآن به مدت  ۷سال در بوشهر و سپس ۱۰ سال در شیراز نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوده و انجام وظیفه کردند.

وی با اشاره به پیام مقام معظم رهبری در پی درگذشت آیت الله ایمانی خاطر نشان کرد: با توجه به این پیام متوجه قضاوت صحیح پیرامون آیت الله ایمانی می‌شویم که رهلر انقلاب از ارتحال ایشان با تاسف و تاثر یاد کرده و به عنوان امام جمعه خدوم ، پرتلاش، روحانی خدمتگزار و انقلابی که در فعالیت های متعدد علمی، اجتماعی و مردمی متعهدانه به انجام وظایف خطیر پرداخته اند معرفی کردند. در گوشه ای از این پیام از ایشان به عنوان عالمی بصیر و صدیق اشاره داشتند که با توجه به آن‌چیزی که از ایشان سراغ داشتیم، واقعا اینچنین بود و به مناسبت ارتحال این عالم بزرگوار تسلیت عمیق عرض میکنم.

امام جمعه کازرون با اشاره به برخی از خدمات نماینده ولی فقیه در استان فارس عنوان کرد: خدمات ایشان در شهرستان کازرون در زمینه های گوناگون ماندگار است. هر خدمت ماندگاری که در حوزه های مختلف انجام گرفته است، ایشان در آن نقش داشته اند.

وی افزود: اوایل انقلاب با وضعیت نامناسب درمانی شهرستان، ایشان اولین اقدامی که انجام داد این بود که با کمک های مردمی زایشگاه ساخت. همین بیمارستانی که امروز بزرگترین مرکز درمانی شهرستان است با پیگیری و تلاش ایشان ساخته شد. مراکز علمی و دانشگاهی همچون دانشگاه آزاد اسلامی، دانشکده علوم پزشکی و دانشگاه سلمان فارسی‌، تاسیس و بازسازی حوزه علمیه‌ شهرستان، ساخت مصلی نماز جمعه، دارالقرآن مرکزی، ایجاد حوزه علمیه خواهران مکتب الزهراء، صندوق ذخیره و خیریه قائم، احداث جاده کازرون به دشت ارژن و تثبیت مراکز نظامی که در این شهرستان وجود دارند، همه از پیگیری های حضرت ایت الله ایمانی بوده است.

خطیب جمعه کازرون با توجه به خدمات امام جمعه اسبق کازرون برای این شهرستان ادامه داد: آیت الله ایمانی واقعا حق بزرگی بر این شهر و دیار دارند. ایشان هیچگاه بخاطر این خدماتی که انجام دادند، منتی قائل نبودند. لذا تجلیل از این عالم با بصیرت، انقلابی و مجاهد وظیفه ای بر عهده ما است. برهمین اساس روز دوشنبه مجلس بزرگداشت این عالم ربانی در همین مکان مصلی نماز جمعه از ساعت ۵ تا ۷ بعد از ظهر برگزار خواهد شد. که همشهریان عزیز با شکوه شرکت کنند و کسبه و بازاریان محل کار را تعطیل کنند و همچنین مجالس دیگری نیز در روزهای آینده برگزار خواهد شد.

وی اضافه کرد: دیروز مراسم متعددی جهت بزرگداشت آیت الله ایمانی برگزار شد و ایشان در جوار حضرت معصومه (س) دفن شدند. دیشب نیز در مسجد اعظم قم از طرف مقام معظم رهبری مجلس باشکوهی برای بزرگداشت آیت الله ایمانی با حضور مراجع عظام تقلید و مردم انقلابی شهر قم برگزار شد که بنده نیز وظیفه داشتم حضور پیدا کنم.

حجت الاسلام خرسند با اشاره به موضوع برجام و خروج آمریکا از این قرار داد که نشان از بدعهدی آنان دارد تصریح کرد: مسئله مهم این روزهای کشور مسئله برجام و خروج امریکا از برجام است که البته قابل پیش بینی هم بود. گرچه ماندن یا نماندن امریکا تفاوتی نداشت. چرا که برجام برای این بود که تحریمات برداشته و دشمنی‌ها قطع شود. اما هم تحریم‌ها ماند و اضافه شد و هم شیطنت‌ها و دشمنی ها بیشتر شد. همچنین از جهت اینکه عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد ما این را به فال نیک می گیریم.

وی ادامه داد: خروج امریکا از برجام نشان داد منطق مقام معظم رهبری در این ده ساله اخیر در نامگذاری سالهای دهه اخیر منطق درستی بوده و ایشان از ده سال گذشته پیش بینی می کردند. که با دقت در عناوین سال های اخیر در میابیم که همت مضاعف، کار مضاعف؛ جهاد اقتصادی؛ تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی؛ حماسه سیاسی و اقتصادی، اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی؛ اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل؛ اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال؛ سال حمایت از کالای ایرانی بوده است که تشخیص ایشان این بود که مشکل اصلی مملکت، اقتصاد است. لذا با درک هوشمندانه تشخیص دادند که دشمن قرار است کجا فشار بیاورد.

امام جمعه کازرون با ابرز تاسف بخاطر عدم جدی گرفتن هشدارها توسط مسوولین گفت: متاسفانه مسوولین و دولت های مختلف این هشدار را جدی نگرفتند. که اگر جدی گرفته بودند امروز آسیب پذیری اقتصادی‌مان بسیار و به مراتب کمتر بود. مقام معظم رهبری به خوبی نقشه دشمن را درک کرد و نسخه علاج آن را تعیین کرد و آن هم اقتصاد مقاومتی بود. خروج امریکا از برجام نشان داد که دشمن قابل اعتماد نیست.

وی افزود: مقام معظم رهبری در دوم فرودین ۹۴ در مشهد مقدس فرمودند که فریب لبخند طرف مقابل را نخورید و به وعده ای که می دهد اعتماد نکنید چرا که وقتی خرش از پل گذشت برمی‌گردد و به ریش شما می خندد چراکه اینها اینقدر وقیح‌اند. که این جمله در ابتدای بحث مذاکرات برجام بود که حضرت اقا فرمودند. البته باید بگوییم که متاسفانه جدی گرفته نشد و ما مقداری فریب ژست‌ها و لبخندهای دیپلماتیک خوردیم. که به تعبیر رهبر انقلاب آنان لبخند میزنند اما از پشت دشنه را در بدن انسان فرو میکنند.

خطیب جمعه کازرون یادآور شد: تنها فایده برجام، ابطال نظریه تعامل با آمریکا بود. امیدواریم که این درس عبرتی برای مسوولین کشور بشود. راه علاج اقتصاد در داخل کشور است. اقتصاد مقاومتی، تولید و حذف تشریفات زوائد، اصلاح قوانین بانکی و رفع بروکراسی اداری است. ما در کشورمان همه چیز داریم و کمتر به خارج از کشور نیاز داریم و باید اینها را جدی بگیریم.

وی ادامه داد: ما معتقدیم که انشاله این قضیه به نفع جمهوری اسلامی تمام خواهد شد. اما باید فضای کشور آرام باشد و همه اختلافات سیاسی را کنار بگذارند و در این وضعیت همه یکصدا پشت سر مقام معظم رهبری حرکت کنند. تا الان هم اگر ضرر کردیم چون هشدارهای ایشان را جدی نگرفتیم. برخی می گویند چرا مقام معظم رهبری به موضوعات ورود نمی کنند. بنا نیست که رهبر انقلاب روی مسائل جزیی مثلا قیمت گذاری اجناس هم دخالت کنند. مملکت قانون و سه قوه دارد و با انتخابات مردم، مسوولین را انتخاب می کنند.

حجت الاسلام خرسند بیان داشت: مقام معظم رهبری حرکت کلی نظام و کشور را رصد کرده و رهنمود و تذکر می دهند، که این را به خوبی انجام داده اند. از ده سال قبل جهت را نشان داده اند اما آنچه که باید، نشد. دشمن در صدد ایجاد نگرانی در بین مردم است که اگر امریکا از برجام خارج شده، مشکلاتی به دنبال دارد.

وی اضافه کرد: خروج آمریکا از برجام بدتر از قطع رابطه با امریکا در اوایل انقلاب نیست که امام (ره) فرمودند ما این قطه رابطه را به فال نیک می‌گیریم. ما خروج امریکا از برجام را به فال نیک میگیریم. مسوولان نیز پیش‌بینی‌های لازم را کرده و خواهند کرد و در مقابله با آمریکا، بحث مسائل اقتصادی، بحث کالاهای اساسی و تامین ارز اقداماتی صورت خواهد گرفت.

امام جمعه کازرون با تاکید بر داشتن موضع مقتدرانه در مقابل دشمن گفت: باید از موضع اقتدار و عزت با دشمن سخن گفت. اروپا نیز مثل آمریکاست که مقام معظم رهبری فرمودند که من به این سه کشور اروپایی نیز اعتماد ندارم. اگر می‌توانید تضمین‌های لازم و قطعی بگیرید، با اروپا برجام را ادامه دهید، وگرنه اگر نمی توانید ما وظیفه نداریم که دیگر در برجام بمانیم. اروپایی ها هم نشان دادند که اراده ای از خود در مقابل امریکا نداشته و ذلیل‌اند، مگر اینکه تضمین بدهند که آنهم بعید است.

وی با توجه به ایجاد ترس از جنگ توسط دشمن بیان داشت: میگویند که اگر برجام برود سایه جنگ در کشور می آید، که بلوف دشمن است. که متاسفانه در ایام انتخابات نیز استفاده می شد. جمهوری اسلامی به اندازه ای مقتدر است و انصار و  پیرو در منطقه دارد که دشمن می داند جنگ با جمهوری اسلامی، در افتادن با شیر است و دوره بزن و در رو تمام شده است.

خطیب جمعه کازرون با توجه به حملات موشکی اخیر اسرائیل به سوریه و پاسخ موشکی سوریه در مقابل آن خاطر نشان کرد: همانطور که در چندروز گذشته دیدیم دولت سوریه نشان داد که سوریه حیاط خلوتی برای اسراییل نیست که هروقت بخواهد بمباران کند و برود، بلکه به آنان نشان دادند و ضربات سختی به دولت صهیونیستی وارد کردند. جمهوری اسلامی دستش باز است و اگر دشمن بخواهد حماقت کند، همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، جمهوری اسلامی تل آویو و حیفا را با خاک یکسان خواهد کرد.

وی اضافه کرد: جبهه مقاومت نیز روز به روز درحال قویتر شدن است. ببینید عربستان در لبنان چقد پول خرج کرد و خانواده نخست وزیر لبنان را به گروگان گرفت. چه مقدار دلار در لبنان خرج کرد و حزب الله را به عنوان گروه تروریستی معرفی کردند. اما نتیجه این شد که برای اولین بار در تاریخ لبنان یک گروه مقاومت و شیعی در لبنان رای اول انتخابات را کسب کرد. که نشان از تقویت جبهه مقاومت و متزلزل‌تر شدن جبهه استکبار است.

امام جمعه کازرون در ادامه با گلایه از برخی مباحث در فضای مجازی شهرستان بیان داشت: گلایه ای از فضای مجازی در شهرستان است اینکه شایعه ای می شود و در حد وسیع منتشر می‌شود و قطعی قلمداد می کنند و در اذهان عمومی تشویش بوجود می آورند. هنوز بحث تقسیمات کشوری تمام نشده، بحث انتقال آب سد نرگسی به بوشهر را طرح کرده و شایعاتی دامن زده می‌شود که اینها صحت ندارد و بی تقوایی است.

وی افزود: بنده از مسوولین استان که اهل همین شهرستان هستند پرسیدم و گفتند که همچین چیزی صحت ندارد. بله هیئتی با حضور عده ای از معتمدین مردم جهت تسریع در ساخت این سد آمده است. بحث سدسازی فنی، تخصصی و حساس است و محاسبه دقیق لازم دارد. به این شایعات دامن زده نشود و اجازه دهید فضای شهر ارام باشد. بنده با کسی رودربایستی ندارم، اگر دیدم که همچین بحثی است به مسوولین تذکر می دهیم. اما نگذاریم در فضای شهر اینچنین به شایعات دامن زده و پخش شود و خودشان در فضای مجازی محاکمه می‌کنند.

امام جمعه کازرون ادامه داد: حتی پیرامون سفر استاندار به کازرون، هنوز ده روز نگذشته که میگویند چه شد یا سر ما کلاه رفت. خب اجازه دهید مسایل دنبال شود. شاید مسولین نیز خلف وعده بکنند و یا در گذشته نیز کرده باشند. بنده وکیل مدافع مسوولین و دولتمردان نیستم اما از طرفی عجله کردن، قضاوت پیش از موعد کردن، دامن زدن به اختلافات و مناطق و ملتهب کردن فضا نادرست است.

وی اضافه کرد: حال اگر باران بیاید، رودخانه، سد و چاه آب داشته باشد، چه اشکال دارد. مگر استان بوشهر از قاره دیگری است(؟!)، خب از آن استاننیز برای ما گاز می آید، آنها هم بگویند گاز به شما نمی‌دهیم و یا خوزستان بگوید نفتمان را به دیگران نمی دهیم. این تعصبات اینچنینی منطقه ای خوب نیست، گویا ما کشور جداگانه ایم. اگر اینگونه باشد پس باید هر شهر و استانی مرز و حصاری دور خود بکشد. همه در یک کشوریم و از امکانات هم باید استفاده کنیم. بله ما این را هم قائلیم که در بحث آب شرب و کشاورزی، اولویت با همان منطقه است، اما این حرف ها که چرا آب اینجا را به جای دیگر می‌برند‌ نه پایه و اساس اسلامی، عرفی و نه اخلاقی داشته و نه با روحیه ما سازگار است. خواهش می کنم به این مسائل دامن زده نشود.

لازم به ذکر است که بعد از اقامه نماز، من باب انزجار از موضع رییس جمهور بی ادب و هتاک آمریکا، راهپیمایی همراه با شعارهایی علیه دشمن صورت گرفت.

مطالب مشابه
دیدگاه ها