نمایش نوار ابزار

دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

امام جمعه کازرون در مراسم تقدیر از معلمان نمونه:


تکریم معلم یک وظیفه اخلاقی، دینی و انسانی است/ وضعیت موجود، در شأن معلمین و دانش آموزان ما نیستبه گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه کازرون، مراسم تقدیر از معلمان نمونه منطقه‌ای، فرهنگیان بازنشسته سال ۹۶ و همچنین تجلیل از خانواده شهدای فرهنگی با حضور مسوولان شهرستان کازرون در سالن کانون شهید عسکری این شهر برگزار شد.

در این مراسم حجت الاسلام خرسند امام جمعه کازرون با اشاره به شباهت کار انبیاء و معلمین گفت: خداوند میفرمایند ما به انسان آن چیزی را که بلد نبود یاد دادیم. معلم نیز اینچنین وظیفه ای دارد که به مردم چیزی را که بلد نیستند و نمی دانند یاد می دهد. پس اول معلم عالم خود خداست، سپس انبیا، ائمه و اولیاء خدا. اینکه امام (ره) فرمودند که معلمی شغل انبیاست، برگرفته از همین آیات و روایات است.

وی با تاکید بر توجه و تکریم ویژه نسبت به جامعه آموزشی کشور بیان داشت: جامعه ای موفق می شود که به علم و معلم احترام بگذارد. با علم است که ما می توانیم هم از لحاظ مادی و هم معنوی پیشرفت کنیم. حتی در دنیای مادی نیز اگر دقت کنیم، کشورهایی که به آموزش و پرورش و معلم توجه ویژه می‌کنند، در جهات دیگر نیز توسعه پیدا کرده اند. لذا تکریم معلم یک وظیفه اخلاقی، دینی و انسانی است.

امام جمعه کازرون با ابراز تاسف از برخی کوتاهی ها در امر آموزش گفت: متاسفانه در رابطه با آموزش و پرورش و معلمین بزرگوار کوتاهی زیادی شده است. در حطبهای نمازجمعه نیز عرض کردم، ببینید که امروز یک مهندس در شرکت نفت یا گاز از لحاظ موقعیت اداری و امکانات در چه رده ای است‌ اما معلم در چه جایگاه رفاهی قراردارد، در حالی که عظمت معلم قابل قیاس با هیچ شغلی نیست. ما زمانی می توانیم بگوییم که آموزش و پرورشمان پیشرفت می کند که در حال حاضر از شرکت نفت و شرکت های دولتی و خصوصی وضعیت بهتری داشته باشد، اما این چنین نیست.

وی با اشاره به نقش معلم در پیشبرد جامعه و تربیت افراد تصریح کرد: افراد خوب در هر شغلی، توسط معلم خوب تربیت می شوند، لذا شالوده کار در آموزش و پرورش است. می‌بینیم که نیروهای کارآزموده در اوایل انقلاب و وزرا و رییس جمهور آن دوران از آموزش و پرورش بوده اند و امروز نیز آموزش پرورش کارخانه انسان سازی است.

حجت الاسلام خرسند ضمن انتقاد از شرایط نامناسب کنونی برای مجموعه آموزشی کشور ابراز داشت: بدون تعارف وضعیت موجود، در شأن معلمین و دانش آموزان ما نیست. قبول داریم که کشور مشکلات دارد، اما باید هزینه ها از حوزه های دیگر گرفته و به آموزش و پرورش تزریق کرد.

وی افزود: می بینیم مسوولین با وجود اینکه پیام رسانی را به دلیل اخلال اقتصادی و امنیتی در کشور فیلتر کرده‌اند اما اکنون خودشان ناراضی هستند. کاش مسوولین کشور دغدغه ای را که امروز بخاطر تلگرام دارند، برای آموزش و پرورش داشتند. چیزی که سرور آن در دست بیگانه است و برای جلب افکار عمومی این حرفا را می زنیم، اما نمی‌گوییم که برای توسعه آموزش و پرورش چه اقداماتی را انجام بدهیم.

امام جمعه کازرون با تقدیر از فعالیت های خوب مدیر کنونی آموزش پرورش کازرون در زمینه های مختلف اذعان داشت: اقای عباسی مدیریت خوبی در زمینه آموزشی و عمرانی داشته اند که امیدواریم همچنان به فعالیت خود ادامه دهند. اقای فرماندار نیز پیگیری کنند که قول های استاندار محترم در زمینه مجموعه های ورزشی آموزش و پرورش به وقوع بپیوندد.

وی با توجه به حضور خیرین در پیشبرد کمی و کیفی آموزش در سطح شهرستان بیان داشت: خیرین ما با مدیریت مدیران قبل و کنونی آموزش و پرورش اقدامات مناسبی در زمینه ساخت مدارس انجام داده اند. اما در حال حاضر خیلی از مدارس ما بخش های مختلف آموزشی و تفریحی برای دانش آموزان ندارند، خیرین در این حوزه ها ورود کنند و به مجموعه آموزش و پرورش و مدیران مدارس کمک کنند.

حجت الاسلام خرسند اضافه کرد: مدرسه سازی کار بسیار خوبی است و باید ادامه پیدا کند. باید مجهزترین و شیک‌ترین ساختمان‌ها متعلق به مکان های آموزشی باشد. لذا خیرین باید ورود بیشتری در این حوزه بکنند و از همشریان عزیز درخواست می کنم که در صورت داشتن تمکن مالی در زمینه نرم افزاری و اموزشی ورود کرده و امکانات را فراهم کنند.

وی با تاکید بر توجه هرچه بیشتر دولت بر امر آموزش گفت: معلمین ما افراد دلسوزی هستند و با کمترین امکانات به امر آموزش می پردازند. بعضا می‌بینیم که برنامه ها و یادواره های خوبی با حداقل امکانات و حداکثر بهره وری برگزار می کنند. لذا دولت باید در این زمینه بیشتر توجه کند و دغدغه اول دولت اموزش و پرورش باشد و در رفع نیازهای مجموعه اموزش و پرورش تلاش بیشتری را داشته باشد.

امام جمعه کازرون ضمن اشاره به میزان تاثیر و مقبولیت معلمین در برابر دانش آموزان خاطرنشان کرد: خود بنده وقتی معلمین دوره راهنمایی و دبیرستانم را می‌بینیم همچنان احساس دانش اموزی نسبت ایشان دارند. این بخاطر نفوذ معنوی است که معلم در انسان دارد. بارها به معلمین عزیز عرض می کنم که علی رغم کمبودها و کم لطفی ها، کارتان را با معیارهای مادی محک نزنید، البته آن وظیفه است و باید هم برسند، اما کار شما یک کار معنوی است.

مطالب مشابه
دیدگاه ها