نمایش نوار ابزار

شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶


جلسه ستاد امر به معروف و نهی از منکر با محوریت ایام نوروز برگزار شدبه گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان کازرون، آخرین جلسه ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان کازرون در سال ۹۶ در دفتر امام جمعه کازرون برگزار شد.

 

در ابتدای این جلسه سرهنگ افشاریان فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه کازرون به توجه به فرارسیدن ایام نوروز و حضور مسافران نوروزی در شهرستان، به بیان نکاتی پرداخت: در ایام عید دو نقطه مسافر پذیر یا زائر پذیر داریم. یکی از آنها امامزاده سیدحسین ع است که به متولیان آن مکان در همکاری لازم پیرامون بحث امنیتی، فرهنگی و امر به معروف تاکید داشته‌ایم. مجموعه تاریخی بیشاپور نیز یکی دیگر از اماکن مسافرپذیر است که لازم است در بحث امر به معروف و نهی از منکر توجه مناسبی اعم از تبلیغاتی و زبانی در آن مکان صورت بگیرد. همچنین پاتوقی با عنوان نسیم محبت برپا خواهد شد تا در زمینه مشاوره خدمت رسانی کند.

افشاریان با توجه به ولادت امام علی ع در روز ۱۱ فروردین گفت: در جهت ترویج معروف و ایجاد شادی بین مردم، در نظر داریم تا در سه نقطه از شهر که احتمالا پارک آزادی، پارک سلمان و بوستان رفیع باشند، جشن باشکوهی را برگزار کنیم که نیازمند همکاری اعضای ستاد است.

وی در خصوص فضاسازی فرهنگی و محتوایی در سطح شهر اشاره داشت: متاسفانه تابلو های شهری، آنچنان که باید از حیث فرهنگی، دینی و حتی طبیعت محتوای مناسبی نداشته اند. چند نقطه پر رفت و آمد شهر نیاز هست که به این موضوعات اختصاص داده شود و تابلوها از نمایش تبلیغات صرف خارج شوند.

فرمانده ناحیه سپاه کازرون پیرامون معروفاتی که لازم است توسط مسوولان صورت بگیرد گفت: دیدار و سرکشی از خانواده شهدا، ایتام و یا بیمارانی که در بیمارستان بستری هستند از جمله این معروفات است.

وی همچنین با توجه به نزدیکی روز ۱۲ فروردین گفت: نیاز هست که به این روز به عنوان یک موضوع مهم که روز تثبیت نظام مقدس جمهوری اسلامی است، توجه ویژه ای شود. از طرفی در روز ۱۳ فروردین نیز به بحث معروفات و منکرات توجه شده و سهل انگاری نشود.

 

در ادامه سرهنگ عبادی نژاد فرمانده نیروی انتظامی شهرستان کازرون با اشاره به اینکه نیروی انتظامی اقدامات مهمی را در یکماه گذشته پیگیری کرده است بیان داشت: با توجه به وجود آثار و پتانسیل گردشگری مختلف در کازرون، پیش بینی های ترافیک در این زمینه انجام شده است.

وی به کارهای صورت گرفته در حوزه امنیت اخلاقی و امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و افزود: نیروی انتطامی در مدت اخیر بازدیدهایی را از مغاز‌های پوشاک فروشی داشته که در یک مورد از آنها پوشاک نامتعارفی را جمع‌آوری کرده است.

عبادی‌نژاد همچنین ضمن اشاره به پیگیری‌ها در زمینه قلیان فروشی و فروش سگ در یکماه اخیر افزود: در خصوص البسه مزون های عروس نیز بررسی هایی صورت گرفته و نتیجه این شده که لباس‌های عروس باید به داخل واحدهای صنفی منتقل شوند.

 

معینی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کازرون درباره بحث ستاد سفر شهرستان و وجود دو کمیته جدید خدمات و تنظیم بازار و کمیته برنامه ریزی در این ستاد گفت: در بحث تردد و ورود گردشگران به محوطه گردشگری، با توجه به کار شدن سیستم های حفاظت الکترنیک و دوربین های تردد شمار، مشکلات گذشته حل خواهند شد.

وی با انتقاد از نصب داربست در پارک که در گذشته صورت می گرفت و امسال با همکاری شهرداری این مشکل رفع خواهد شد ادامه داد: مناسب است که در پارک های هدف، دوستان در کنار شهرداری قرار بگیرند و خیمه های پاسخ به سوالات شرعی برپا شود.

 

حجت الاسلام لطفی دادستان کازرون با تذکر اینکه ایام نوروز وقتی عید است که در آن مرتکب گناه نشویم، خاطر نشان کرد: همه دوستان به همه زیردستان خود اشاره کنند که امر به معروف و نهی از منکر را به خصوص در این ایام فراموش نکنند.

وی با انتقاد از وضعیت برخی تالارها و عدم کنترل میزان صدای مناسب در مراسم و رعایت حال همسایگان گفت: کافی‌شاپ ها و کافی‌نت ها نیاز به پیگیری و بازرسی بیشتر جهت جلوگیری از برخی ناهنجاری ها دارد.

 

در ادامه روزبهی به نمایندگی از اتاق اصناف کازرون گفت: یکسری سازماندهی‌هایی صورت گرفته که از آن جمله مشکلاتی در اتحادیه آرایشگاه زنانه وجود داشت که با تغییر اعضا مشکلات آن برطرف شد. به فروشندگان لباس عروس نیز تذکراتی پیرامون پوشیدگی البسه داده شده است. ساماندهی لباس فروشندگان خانم و همچنین لزوم داشتن مجوز اماکن برای حضور فیلمبرداران در مجالس عروسی از دیگر اقدامات انجام شده است.

وی با توجه به ایام نوروز گفت: نیروهایی به صورت شبانه روزی و در حال آماده باش برای حمایت از حقوق مصرف کننده در این ایام وجود دارند تا در صورت نیاز مشکلات مردم برطرف شود.

 

سپس حجت الاسلام خرسند امام جمعه کازرون با تاکید بر راه‌اندازی مرکز امر به معروف که در چند جلسه قبل مصوب شده است بیان داشت: متاسفانه همچنان کانکس و مرکزی که قرار بوده در مرکز شهر و میدان شهدا فراهم شود، صورت نگرفته که در مصوبات این جلسه لازم است بر تهیه آن تاکید شود تا پیش از تشکیل جلسه بعد تهیه شده باشد.

وی با توجه به نزدیکی ایام نوروز که موضوع اصلی جلسه است، به مناسبت های شادی‌آفرین و همچنین شهادت و وفات حزن‌انگیز در این ایام اشاره کرد: با توجه به تقارن نوروز با ماه رجب و وجود ولادت امام علی ع در آن، نیازمند برگزاری مراسم جشن و شادی حلال است. که البته با توجه به شهادت امام هادی ع در روز عید نوروز و وفات حضرت زینب س در شب ۱۳ فروردین، باید مراعات این ایام سوگواری شود.

امام جمعه کازرون با اشاره ورود  بی‌پرده دشمن در مقابله با ارزش‌ها گفت: مسئله حجاب یکی از آن جمله است که نیاز به انجام تذکرات لسانی در ایام عید نیز دارد. لازم است که در اماکن تفریحی، موقع اذان، پخش صوت قران و اذان صورت بگیرد و نماز جماعت برپا شود.

وی با انتقاد از میزان صدای نامناسب در تالارها و لزوم رعایت آن افزود: در استفاده از اسامی بیگانه در تابلوهای مغازه که وظیفه اداره ارشاد است باید ممانعت صورت گیرد و اسامی باید ایرانی و اسلامی باشند. مزون ها و لباس عروس فروشی‌ها نیز روز به روز در حال افزایش هستند که نیازمند مدیریت و کنترل آنها است.

حجت الاسلام خرسند در ادامه توضیحاتی را درباره مسائل اخیر شهرستان بیان کرد: متاسفانه به بهانه تقسیمات کشوری، بی تقوایی در فضای مجازی زیاد می‌شود. که توهین به افراد و قومیت‌ها از آن جمله هستند و موجب تحریک احساسات و و بروز اتفاقات ناگواری می شود. این تقسیمات نیازمند کارشناسی و بررسی دقیق و استعلام از چند وزارتخانه است.

 

مطالب مشابه
دیدگاه ها