نمایش نوار ابزار

شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۶


ستاد احیاء زکات کازرون تشکیل جلسه دادبه گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه کازرون، جلسه شورای زکات کازرون در دفتر امام جمعه شهرستان برگزار شد.

در این جلسه مسئول زکات شهرستان به ارائه گزارش هایی پیرامون اقداماتی پیرامون مسئله زکات پرداخت.

پس از آن حجت الاسلام خرسند امام جمعه کازرون ضمن تشکر از دهیاران تلاشگر در زمینه زکات، فعالیت در زمینه زکات را امر مقدسی دانست و افزود: باید بدانیم که اگر در ظاهر با پرداخت وجوهات شرعی از سرمایه ما کم می‌شود اما برکات آن در زندگی چند برابر خواهد شد. چناچه قدیمی ترها به این امر واقف بودند و در همان زمین زراعی به پرداخت زکات اقدام می‌کردند.

وی در زمینه پرداخت زکات گفت: باید پرداخت زکات به نحو مردمی صورت گرفته و  منحصر به دستگاه های دولتی نباشد. چراکه زکات یک تکلیف الهی است و اهمیت آن به عنوان یک امر واجب اعتقادی باید مرسوم شود. نکته حائز اهمیت اینست که اولویت بر پرداخت زکات و صرف آن در همان محل پرداخت شده است، چرا که حتما نیازمندانی در همان منطقه و روستا وجود دارند. تفاوت خمس و زکات همین است که خمس باید به مرجع یا وکیل مرجع تقلید داده شود و پرداخت کننده در مصرف آن دخالتی ندارد. اما در زکات خود فرد می تواند آن را در مسیر صحیح مصرف کند.

امام جمعه کازرون ادامه داد: در این وضعیت کم بارانی نیز باید به مسائل معنوی بیشتر توجه شود. برخی کشاورزان برای هدر نرفتن گندمشان حاضر به پرداخت پول آب فراوانی هستند. اما وقتی خداوند باران میفرستد، چرا زکاتمان را پرداخت نکنیم تا در رحمت خدا گشوده شود. تاکید میکنم که حضور در روستاها بیشتر شود، فقرزدایی ها و رفع مشکلاتی که از پرداخت زکات صورت میگیرد بیان شود تا مردم اطلاع پیدا کنند و از آثار مثبت آن باخبر شوند. ادارات و دستگاه های مرتبط مانند جهادکشاورزی ،امورعشایر،دامپزشکی،تعاون روستائی ،زکات رادربرنامه های خود منظور نمایند.

درادامه حاضرین نیزنقطه نظرات خودرابیان نمودند و موارد ذیل مورد تاکید قرار گرفت و مقرر شد که اجرائی و عملیاتی گردد:

۱-دهیاران وشوراهای اسلامی روستا تلاش بیشتری درزمینه جمع آوری زکات داشته باشند.

۲- باعنایت به صعب العبوربودن بعضی ازمناطق شهرستان مقررگردیدادارات ازجمله جهادکشاورزی ،دامپزشکی درخصوص وسایل نقلیه شاسی بلند در زمینه تبلیغات و جمع آوری درمناطق یادشده همکاری نمایند.

۳-مبلغین وروحانیون محترم در زمینه تبلیغات چهره به چهره با دامداران ،کشاورزان و زکات دهندگان باسعه صدر امور راپیگیری نمایند.

۴-تمام ادارات عضو از همه امکانات در امر تبلیغ و جمع آوری بهره گیری نمایند.

۵-فعالیت ها و عملکرد زکات و نحوه مصرف آن و پروژه های ساخته شده ازمحل زکات ازطریق رسانه ها،جراید،سایت ها و فضاهای مجازی به اطلاع مردم رسانیده شود.

۶-ازفعالان عرصه زکات وزکات دهندگان برترتقدیر و تشکر بعمل آید.

مطالب مشابه
دیدگاه ها