نمایش نوار ابزار

جمعه ۱ دی ۱۳۹۶

خطبه 1 دی‌ماه 96


مسئولین پاسخگوی توقف دو پروژه کتابخانه مرکزی و بیمارستان ۲۰۰ تختخوابی کازرون باشندبه گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه کازرون، نماز جمعه ابن هفته کازرون (۱ دی ماه) به امامت حجت الاسلام محمد خرسند امام جمعه شهرستان در مصلی نماز جمعه این شهر اقامه شد.

امام جمعه کازرون در ابتدا ضمن تبریک ولادت حضرت امام حسن عسکری، حضرت عیسی مسیح و حضرت عبدالعظیم حسنی علیهم السلام، سالروز تشکیل نهضت سواد آموزی را گرامی داشته و گفت: نباید فعالیت های این نهضت با وجود ادغام در آموزش و پرورش متوقف شود، بلکه تا زمانی که بیسوادی در جامعه ریشه کن شود باید ادامه داشته باشد.

حجت الاسلام خرسند ضمن تسلیت به مناسبت رحلت عالم ربانی و آگاه، آیت الله حائری شیرازی گفت: ایشان بسیار متواضع، متخلق به اخلاق حسنه، زاهد و ساده زیست بودند که از دست دادن این شخصیت بزرگ بسیار ناراحت کننده است. وی در سالهای اولیه مسئولیتشان در استان، از طرف جامعه به ظاهر روشن فکر امروزی حرف‌ها و تهمت‌هایی به وی نسبت دادند که با صبر و متانت، ذره ای خلل در مسئولیتشان ایجاد نشد.

وی اضافه کرد: ایشان به کازرون و مردم کازرون علاقه خاصی داشتند. میگفتند که باید نامه پیامبر به سلمان فارسی را در ورودی شهر کازرون حک کنید و سابقه مردم کازرون در گسترش اسلام را تبیین کنید. از افتخارات این مرحوم این بود که در در اواخر عمر در حرم کریمه اهل بیت، به کفشداری زائرین مشغول بود.

امما جمعه کازرون در بخش دیگر خطبه های نماز جمعه با اشاره به ۲۶ امین اجلاس نماز در بندر عباس گفت: مقام معظم رهبری به واسطه اهمیت این اجلاس همچون هرساله پیام دادند و امسال نیز تاکید کردند که مسئولان مومن در نظام اسلامی باید امکانات خود را در خدمت این دعوت بگذارند. چرا که نماز اساس دین و بندگی خداست.

حجت الاسلام خرسند با تاکید بر اهمیت گسترش مفهوم و فلسفه نماز گفت: نباید بگذاریم به نماز توجه کمی شود، هرچند که متاسفانه می شود. در برنامه های فرهنگی، کتب درسی و غیره باید به فلسفه نماز بیشتر پرداخته شود. باید به اقامه نماز و ترویج آن اهمیت بیشتری داد که از آن جمله موضوعیت در طرحهای جامع شهری است.

وی ادامه داد: متاسفانه در برخی روستاهای کازرون، یا مسجد ندارند و یا ساختمان آن مخروبه است. از خیرین دعوت میکنیم که با هر مبلغی در طرح گسترش نماز که مدتی است شروع کرده ایم، شرکت کنند تا بتوانیم در هر روستایی مسجدی را برپا کنیم.

امام جمعه کازرون بخش دیگر خطبه های خود را به مناسبت روز کازرون اختصاص داد و گفت: شب جمعه آینده ۷ دی ماه، که شب وفات کریمه اهل بیت حضرت معصومه است، یادواره شهدای شهرستان کازرون برگزار خواهد شد. ۴ دی روز آغاز عملیات کربلای ۴ است و به نام روز کازرون در تقویم ثبت شده است. در ۱۸ دی ماه نیز سالروز عملیات کربلای ۵ است. لازم به کر است که پیش از این تعداد شهدای کازرون ۱۱۰۰ شهید عنوان می شد که برگرفته از آمار پرونده های ثبت شده شهدای کازرون در بنیاد شهید کازرون بوده است، اما طبق گفته مسئولین بنیاد شهید، قریب به ۱۷۰۰ شهید کازرونی در کل کشور مدفون هستند که پرونده آنها در شهرهای دیگر ثبت است.

وی افزود: قریب یک قرن پیش، مبارزه مردم کازرون در مقابل استعمارگران انگلیسی صورت گرفت که با دلاوری های افرادی همچون ناصر دیوان و شجاع نظام با آن‌ها مقابله و پلیس جنوب را که منتسب به انگلیس بود منحل کردند. پس به همین مناسبت ها باید رشادت های این دلاور مردان کازرون را اعلام کرد. از طرفی انگلیس و آمریکایی که همچون گذشته خبیث و درنده خوی بوده و بلکه بدتر از گذشته هستند، چرا وزیر خارجه انگلیس را به ایران راه می دهند تا به گفته خود برای آزادی برخی از جاسوسان رایزنی کند؟

حجت الاسلام خرسند با بیان برتری قرضه الحسنه نسبت به بانک های غربی، گفت: سالروز تاسیس بانک قرض الحسنه مهر ایران به عنوان اولین بانک قرض الحسنه است که اقدام خوب ولی دیر هنگامی در نظام بانکی ایران بود. اساس در اسلام، قرض الحسنه است، می بینیم که محتوای بانک‌ها اسلامی نیست بلکه تنها اسم آن اسلامی است. چرا که به طور مثال می بینیم که برخی به راحتی پولهای هنگفتی را میگیرند و میبرند، اما کسی که نیازمند مقدار بسیار کمی وام است، با موانع متعددی مواجه شده و نهایتا منجر به پشیمانی وی می شود. عیب بانک های قرض الحسنه ما، ضعیف بودن توانایی مالی آنهاست و دولت نیاز عنایت آنچنانی نیز به آنها ندارد، لذا بهتر است که مردم و سرمایه داران جبران بکنند تا فرهنگ قرض الحسنه توسعه پیدا کند و مشکل مردم نیز حل شود.

امام جمعه کازرون در بخش پایانی با انتقاد از توقف دو پروژه فرهنگی و درمانی در کازرون گفت: دو پروژه عمرانی در شهرستان سالهاست که خاک می خورد و مسئولین باید پاسخگو باشند که سرنوشت پروژه ها به کجا ختم می شود. یکی پروژه کتابخانه مرکزی کازرون و دیگری پروژه بیمارستان ۲۰۰ تختوابی کازرون است که هردو رها شده است.

وی ادامه داد: اینکه دانشگاه آزاد در حال بیمارستان سازی است، دلیل نمیشود که دولت از وظیفه درمانی خود به مردم کازرون سر باز بزند. سیاست خود دولت بوده است که بنا به هر جمعیتی چه تعداد بیمارستان در هر شهر باشد. این ظلم به مردم کازرون است که با این جمعیت تنها یک بیمارستان داشته باشد. امیدواریم مسئولین وزارت بهداشت و مسکن پاسخگوی نیمه تمامی این پروژه ۸ ساله باشند.

مطالب مشابه
دیدگاه ها