نمایش نوار ابزار

شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶

خطبه 24 آذر 96


بنا نیست کسری بودجه را مردم جبران کنند/ مجلس منافع مردم را در نظر بگیردبه گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان کازرون، نماز جمعه این هفته (۲۴ آذر) به امامت حجت الاسلام خرسند امام جمعه کازرون در مصلی نماز جمعه این شهر برگزار شد.

حجت الاسلام خرسند در خطبه دوم نمازجمعه کازرون با اشاره به اینکه بهترین توشه آخرت، تقوای الهی است گفت: در مناسبت‌های گذشته، بحث اول امت اسلام، بحث قدس و مسجد الاقصی بود. اوج حماقت حاکمیت آمریکا در قضیه انتخاب قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی مشخص شد. از طرفی این موضوع آب پاکی را بر دستان کسانی ریخت که به غرب دلخوش کرده بودند.

وی اضافه کرد: به فرموده مقام معظم رهبری، تصمیم ترامپ از روی ناتوانی است که البته بدون هماهنگی با نوکران استکبار در منطقه همچون آل سعود گرفته نشده است.

امام جمعه کازرون با بیان به اینکه مسئله قدس سالیانی تحت الشعاع جنگ های نیابتی در منطقه قرار گرفته و منجر به فراموشی این مسئله مهم شده بود خاطر نشان کرد: این اتفاق باعث شد که قدس به اولویت اول و اصلی امت اسلامی تبدیل شده و انسجام امت اسلامی را به دنبال داشته باشد. این مسئله آغازی بر انتفاضه سوم فلسطین که تزلزل اسرائیل و نابودی آن را به دنبال خواهد داشت.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری فرمودند که ما از هر جریانی که با اسرائیل مبارزه کند، حمایت خواهیم کرد. باید بدانیم که حل مشکلات بشریت در گرو نابودی اسراییل است. آمریکار با این کار، خود را منفورتر و بی آبرو تر کرد.

حجت الاسلام خرسند با گرمیداشت ۲۷ آذرماه سالروز شهادت آیت الله مفتح و روز وحدت حوزه و دانشگاه اذعان کرد: امام (ره) فرمودند که حوزه و دانشگاه می توانند دو مرکز برای تمام پیشرفت های کشور و یا دو مرکز برای تمام انحرافات و انحطاطات باشند. دو مرکزی که اگر با هم متحد باشند، موجب ترقی کشور خواهند بود. اینکه این دو مرکز با یک جهت حرکت کنند و یکدیگر را برخلاف تلاش دشمن، مقابل هم نبینند، بالندگی کشور را در پیش خواهد داشت.

خطیب جمعه کازرون با انتقاد از بودجه ارائه شده توسط دولت برای سال ۹۷ گفت: با نگاهی به این بودجه مشخص می شود رکود و بیکاری که مشکل اول کشور است را نه تنها حل نخواهد کرد، بلکه موجب افزایش گرانی و بیکاری خواهد شد. بنا نیست کسری بودجه را مردم جبران کنند افزود: بدهی های دولت به بانک ها و شهرداری و تامین اجتماعی را که مردم نباید بپردازند و متحمل شوند.

وی با توصیه به دولت در کنترل و مدیریت هزینه ها افزود: دولت باید جلوگیری از حقوق های نجومی را از خودشان شروع کند. پاداشهای ده‌ها و بعضا صدها میلیونی که می دهند را کم کنند. سمینارهای رنگارنگی که سالیانه صدها میلیارد برای آن خرج می شود و یا سفرهای پرهزینه خارجی که بعضا در بدنه دستگاه‌های دولتی با فوق العاده هایی که پرداخت م شود را حذف کنند.

حجت الاسلام خرسند با توضیحاتی پیرامون بودجه سال جدید گفت: بودجه ۹۶ روی نفت ۵۰ دلار بسته شده بود که این امر برای سال ۹۷ بر نفت ۵۵ دلار صورت گرفته است. بودجه کشور باید بر اساس سیاست های نظام و رهنمودهای مقام معظم رهبری و حول محور اقتصاد مقاومتی بسته شود.

وی با انتقاد از فشار وارده بر مردم طی بودجه آتی گفت: بخشی از بودجه ۹۷ با حذف یارانه چندین میلیون نفر افراد تامین می شود، حال آنکه افرادی با سیلی صورت خود را سرخ نگه می دارند! بخشی نیز با افزایش مالیات صورت گرفته است. طبق قانون، مالیات بر اساس افزایش درآمد است، آیا درآمد مردم بیشتر شده یا کمتر شده است؟ طریقه بودجه نویسی و جذب اعتبار اینچنین نیست.

امام جمعه کازرون ضمن بیان اینکه ما بد دولت را نخواسته و کارهای خوبشان را نیز تشویق میکنیم گفت: اما ببینم فشار به چه طبقه ای وارد می شود. در بحث عوارض خروج از کشور، کسانی هستند که به کشورهای اروپایی و شرقی برای خوشگذارانی میروند که باید پرداخت کنند. اما فرد سالخورده ای که آرزوی رفتن به کربلا را دارد، باید ۹ برابر افزایش عوارض در سفرهای زمینی و ۳ برابر در سفرهای هوایی را پرداخت کند، که لازم است استثنائاتی برای آن قائل شوند. اکنون مجلس باید بررسی دقیقی کرده و منافع مردم را در نظر بگیرد. در عین حال می دانیم که دولت مشکلات مالی دارد، اما این مشکلات نباید از راهی حل شود که وضعیت اشتغال، رکود و شرایط اقشار ضعیف بدتر شود.

مطالب مشابه
دیدگاه ها