نمایش نوار ابزار

چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶

امام جمعه کازرون در نشست هم اندیشی راه کارهای انس دانشجویان به نماز:


وظیفه ما اقامه و زندن نگهداشتن نماز استبه گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان کازرون، نشست علمی هم اندیشی استادان دانشگاه با موضوع راه کارهای انس دانشجویان به نماز و با حضور امام جمعه کازرون و جمعی از اساتید و دانشجویان در دانشگاه آزاد اسلامی کازرون برگزار شد.

در ابتدای این نشست الوانی، سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی کازرون ضمن قدردانی از حضور اساتید و دانشجویان دغدغه مند در نشست، در زمینه اهمیت نماز و انس دانشجویان با آن به بیان مطالبی پرداخت. در ادامه برخی از اساتید و دانشجویان به بیان نکاتی پرداختند:

مطلب اول را یک استاد دانشگاه با اشاره به شرکت جمعیت زیاد نمازگزاران در نماز جماعت و نماز جمعه شهرها در دهه اول انقلاب بیان کرد: چرا امروزه شاهد کمرنگ شدن حضور مردم در صف جماعات هستیم، آیا ایت مهم حاصل عملکرد منفی برخی مسئولین و ائمه جمعه و جماعات کشور است یا عوامل دیگری نیز دارد؟

یکی از اساتید درس زبان خارجی نیز در ادامه با اعتقاد به دین گریزی جوانان، به بیان تاثیر عوامل مختلف در تجزیه فرهنگی بر جامعه پرداخت.

فردی دیگر نیز با بیان رابطه صله رحم و دیدار خویشاوندان با نماز که همان دیدار خداوند است گفت: خانواده و نوع تربیت در طفولیت نقش بسزایی در ایجاد عشق و اعتقاد فرزندان به نماز دارد. وی ایجاد فضای با نشاط در مساجد را یکی دیگر از عوامل موثر برای انس با نماز دانست.

استادی دیگر با بیان راه حل هایی جهت ارتباط بهتر دانشجویان با نماز، ایمان دانشجو را اولین مورد در انس دانشجو با نماز دانسته و ادامه داد: حضور مسئولین دانشگاه در نماز جماعت، دیگر راه کار حضور دانشجویان در فریضه نماز است. دعوت اساتید رشته های مختلف از دانشجویان برای اقامه نماز پس از پایان کلاس نیز عاملی موثر در ترغیب جوانان به نماز است. معرفی کتب در زمینه نماز توسط اساتید دانشگاه به دانشجویان و معرفی آثار مثبت نماز و آثار بد ترک نماز در زندگی به دانشجویان از دیگر راهکار ها بوده و همچنین الگو بودن نمازگزاران در جامعه و انجام رفتار مناسب و پسندیده از سوی آنان می تواند نقش بسزایی در این امر ایفا کند.

یکی از حاضران در جلسه نیز به مقایسه میزان شرکت جوانان مسلمان در ایران و کشورهای همسایه اشاره کرد: اخیرا من مشاهده کردم که اکثریت شرکت کنندگان در نماز جمعه مسجد ایاصوفیه ترکیه جوان بودند و در صف طولانی برای وضو گرفتن شرکت کردند. چطور می شود در کشوری همچون ترکیه با آن شرایط فرهنگی و رسانه ای استقبال اینچنینی جوانان وجود دارد. وی همچنین به نهادینه شدن اهمیت نماز در قبل از دانشگاه در جوانان تاکید کرد.

در پایان دکتر الوانی نیز با اشاره به جو حاکم در دفاع مقدس گفت: در آن برهه نیز افرادی بودند که با وجود داشتن گذشته ای نچندان موجه، پس از حضور در جبهه اهمیت نماز را دریافتند. وی همچنین بر امیدوار بودن به ایجاد اهمیت نماز در دانشجویان تاکید کرد و افزود: چه مقدار برای نماز هزینه و زمان صرف کرده ایم. خود ما وظایفی داریم که نباید با کم کاری، برای توجیه عملکرد ضعیف خود، دیگر افراد را مقصر بدانیم.

پس از آن امام جمعه شهرستان کازرون حجت السلام خرسند ضمن تشکر از مسئولین و اساتیدی از دانشگاه که دغدغه نماز دارند گفت: موضوعی با این اهمیت ملزم به تشکیل جلسات متعددی است.

وی در ادامه ضمن پاسخ به سوالات به بیان نکاتی پرداخت: از نظر بنده دین گریزی که نه اما کم توجهی به نماز از سوی جوانان وجود دارد، که بخشی از آن به عملکرد ما برمیگردد.

امام جمعه کازرون با اشاره به برخی از عوامل پیرامونی این کم توجهی گفت: در جنگ فرهنگی برخلاف جنگ نظامی که میزان خسارات و بمباران در یک برهه محدود رخ می دهد و مشخص است، خسارات جنگ فرهنگی نامعلوم بوده و در طولانی مدت مشخص می شود. مشکلات اقتصادی نیز یکی از عوامل موثر در کم توجهی به نماز است، وقتی می بینیم که اقتصاد کشور رها شده و روز به روز بدتر می‌شود، برخی این مشکلات را به حساب دین می گذارند.

وی ضمن اشاره به اینکه گروهی دین را امری فردی می دانند و معتقدند که در سیاست و فرهنگ نباید ورود کند، گفت: نظر ما این است که دین برای همه مسائل برنامه دارد، اما در عمل برخی را انجام می دهیم و برخی را عمل نمیکنیم که وضعیتمان همچون اقتصاد کنونی می شود که برپایه ربا بنا شده است.

حجت الاسلام خرسند در بحث اهمیت تربیت خانوادگی خاطر نشان کرد: با وجود خرجهای متفاوت برای فرزندان در زمینه های مختلف، چه مقدار برای دین فرزندمان هزینه کرده ایم. با وجود اینکه برخی خانواده ها به اشتباه معتقدند که فرزندان باید خودشان به نماز علاقه مند شود، پیغمبر فرموده است که فرزندانتان را به نماز واداشته و عادت دهید. همانگونه که جوایز و امتیازاتی را برای کارهای مختلف فرزند در نظر مییریم، برای نماز و مسائل دینی نیز جوایزی را در نظر بگیریم.

وی حلال خوری را یکی از مهمترین عوامل در علاقه مندی فرزند به نماز دانست و گفت: تاثیر حرام خواری بر نشنیدن سخن حق در واقعه کربلا و فرمایشات ائمه معصومین، نشان از اثر حلال و یا حرام خواری آگاهانه یا غیر آگاهانه بر زندگی افراد دارد.

امام جمعه کازرون در ادامه به مقایسه نوع رفتار مسئولین کشورها در قبال امور دینی پرداخت: در ترکیه با این شرایط دینی، سازمانی به نام سازمان امور دیانت وجود دارد که تمام مساجد را ساخته و اداره می کند. اما در کشور ما افرادی نان جمهوری اسلامی را خورده و تیشه به ریشه اصل دین می زنند. دستگاه های فرهنگی ما چه عملکرد و دغدغه ای در جهت افزایش روحیه نماز در جامعه دارند. در مدارس فارس، آزمون پیشرفت تحصیلی گذاشته می‌شود و درس دین و زندگی را از آن حذف می کنند که این خود ترجمان سند ۲۰۳۰ است که مقام معظم رهبری از اجرای آن جلوگیری کردند.

وی همچنین با انتقاد از عملکرد برخی ائمه جماعات گفت: برخی از کم توجهی ها به عملکرد بعضی از ائمه جماعت برمیگردد که تنها به اقامه نماز اکتفا کرده و به مسائل دیگر در جهت گسترش فرهنگ نماز نمی پردازند.

حجت الاسلام خرسند کار اساسی دغدغه مندان را ترسیم جذابیت های نماز برای دانشجویان و بیان پاداشهای الهی دانست و اضافه کرد: تاثیر گذاری کار فرهنگی زمان‌بر است، همانطور که پیامبر به مدت ۳ سال به تبلیغ دین پرداختند در حالی که دین تنها ۳ پیرو داشت.

وی معرفی الگوهای موفق نمازگزار به جوانان که یکی از آنان اساتید هستند را بسیار موثر عنوان کرده و افزود: تاثیر استاد بر دانشجو و دانش آموز حتی از پدر و مادر نیز بیشتر است. استادی که وظیفه خود را به خوبی انجام ندهد، نماز خواندن وی نیز همچون بی نمازی است. خودمان باید به نماز جماعت، نماز اول وقت و نماز جمعه عمل کنیم که کلام ما نیز تاثیر گذار باشد.

امام جمعه کازرون ضمن تاکید بر تفاوت بین نماز خواندن و اقامه نماز گفت: قرآن نیز بارها به این تفاوت اشاره کرده است که در صورت اقامه نماز، جامعه نیز به نماز روی خواهد آورد. به عوامل کم توجهی به نماز دقت شود. به طور مثال بسیاری از افرادی که به نماز کم توجه هستند، از آثار آن مطلع نیستند. تاثیر پذیری از محیط و دوست بر میزان اهمیت دادن به نماز یکی از دیگر موارد  قابل توجه است.

وی با تاکید بر اینکه وظیفه ما اقامه نماز یا همان احیا و زندن نگهداشتن آن است، اضافه کرد: اگر کار ما بنا بر خداترسی باشد، خداوند نیز به کار ما برکت خواهد داد. سعی کنیم عمل کننده به کلام خود باشیم تا تاثیر آن را بر افراد مشاهده کنیم.

مطالب مشابه
دیدگاه ها